مشاوره میخواید یا سؤال دارید؟ :
۰۲۱۶۶۷۱۵۴۶۶

مهاجرت از طریق آشپزی

۲۶
مهر ۱۳۹۸ /
نویسنده سرآشپز فرنود

در میان رشته‌های شغلی مورد نیاز در فهرست کشور‎های پیشرفته جهان برخی مشاغل خدماتی نظیر آشپزی و سرآشپزی هم وجود دارد که فرصت‌هایی را برای عده‌ای از شاغلین آن‌ها پدید آورده است. در اینجا نگاهی اجمالی به این دو عنوان شغلی داریم.

مهاجرت از طریق آشپزی

در میان مشاغل مورد نیاز در کشور‎های پیشرفته دنیا از جمله کانادا، آمریکا، استرالیا و کشور‎های اروپایی برخی مشاغل خدماتی نظیر آشپزی، فرصتی مناسب برای افرادی که در این زمینه فعالیت می‎کنند را فراهم می‎کند. در ادامه نگاه اجمالی به این عنوان شغلی می‎پردازیم.

 

 

دلایل نیاز به آشپزی در کشور‎های پیشرفته دنیا

برخلاف تصوری که اغلب مردم ایران از کشور‎های پیشرفته دنیا دارند، آن‎ها را با آزمایشگاه‎ها، دانشگاه‎ها و کارخانه‎های بزرگ و نظایر این‎ها می‌شناسند در حالی که  بخش خدمات نقش عظیمی در ارتقا استانداردهای زندگی در این کشورها داشته و کماکان دارد. افزایش رفاه، عموماً منجر به افزایش نیاز در بخش آشپزی می‎شود.

مهاجرت از طریق آشپزی- آموزشگاه آشپزی

آشپزها و سرآشپزها در طیف گسترده‌ای از مکان‌ها استخدام می‌شوند: رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز خدمات عمومی، بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و حتی مؤسسات تحقیقاتی. برای این رشته‌ها تجربه موفق بسیار مهم تر از تحصیلات است اما با داشتن مدارک بین المللی آشپزی، فرد می‎تواند با طیف گسترده تری از غذاها آشنا شود و مهم تر از آن، فرهنگ حاکم بر محیط‌های حرفه‌ای‌تر را تجربه کند و همچنین با این مدرک که از آموزشگاه‎ آشپزی معتبری دریافت شده باشد تأثیر بسزایی دارد.

به‌طور مثال در شهر تورنتوی کانادا بیش از 7000 رستوران و 160 هتل وجود دارد که متقاضی تعداد زیادی آشپزی که دارای مدرک بین المللی آشپزی هستند. برخی از سرآشپزها بعد از کسب شهرت مناسب به تأسیس رستوران خاص خود اقدام می‌کنند تا با راه‌اندازی یک کسب‌وکار شخصی درآمد بیشتری کسب کنند. علاوه براین رستوران‌های کوچک و بزرگی وجود دارد به غذاهای محلی سرو می‌کنند و همیشه لب ریز از مشتری هستند.

مهاجرت از طریق آشپزی - آموزشگاه آشپزی

مردم در این کشور‎ها علاقه زیادی به رستوران رفتن دارند و برخی از آن‌ها که درآمد بیشتری دارند بعضاً هر روز رستوران می‌روند. همچنین در نسل جوان در کشور‎های پیشرفته چون معمولاً هر دوی آن‎ها شاغل هستند تقریباً هیچ‌گاه در خانه غذا نمی‌خورند و مهمان ثابت رستوران‌ها و فست فودها هستند.

 

پیش نیاز‎های مورد نیاز برای مهاجرت از طریق آشپزی

اولین شرط برای اقدام کاری به عنوان آشپز داشتن یک پیشنهاد کاری تمام وقت از یک کارفرما است.

این پیشنهاد کاری تنها با داشتن یک مدرک بین المللی آشپزی معتبر کسب می‎شود. شما با ارائه مدرک بین المللی آشپزی خود که از طریق یک آموزشگاه آشپزی معتبر دریافت نموده‌اید به همراه یک توصیه نامه از طرف سرآشپز آموزشگاه آشپزی به کارفرمای خود در کشور‎های پیشرفته دنیا زمینه را برای مهاجرت از طریق آشپزی برای خود و خانواده خود فراهم می‌کنید.

بعد از ایجاد ارتباط با کارفرما و وقت آن رسیده است که شرایط کاری و امکانات رفاهی که کارفرما برای شما در کشور قصد فراهم می‌کند را آگاه بوید که از طریق مکالمات اینترنتی این قسمت صورت می‌گیرد در نتیجه شما برای برقراری ارتباط با کارفرمای خود نیاز به تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارید.

مهاجرت از طریق آشپزی - آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو

نکته بسیار مهم برای مهاجرت از طریق آشپزی، آشنایی به غذا‎های ملل مختلف است که خواهان بسیاری را در کشور‎های پیشرفته دنیا دارد و اکثر مردم این کشورها علاقه‌مند به غذاهای  کشور‎های دیگر ازجمله ایران، چین، هند هستند. لذا شما با دریافت مدرک بین المللی آشپزی از یک آموزشگاه آشپزی معتبر می‌توانید ادعا کنید که بسیاری از غذاهای ملل مختلف را آموخته‌اید و توانایی پخت این غذاها را دارید. همچنین معیار دیگری که بسیار مهم است خلاقیت در پخت غذاهای جدید می‎باشد که بازهم مدرک بین المللی آشپزی این حس را در کارفرمای شما القا می‌کند، که شما توانایی پخت غذا‎های جدید را با توجه به دوره آشپزی که در یک آموزشگاه آشپزی گذرانده‎اید دارید.

مهاجرت از طریق آشپزی

 

حقوق آشپز با مدرک بین المللی آشپزی

حقوق آشپزی با مدرک بین المللی آشپزی از حقوق یک فرد بومی در کشور‎های غربی کمتر نیست و با این حقوق می‎تواند یک زندگی بی‌دغدغه را در این کشور‎ها تجربه کند.افرادی که قصد مهاجرت از طریق آشپزی را دارند، اجازه یک سال اقامت در کشور مقصد را خواهند داشت و هر ساله باید این اقامت را تمدید کند و پس از سه سال می‎تواند اجازه اقامت موقت را در این کشورها داشته باشد.

نکته بسیار عالی در مورد مهاجرت از طریق آشپزی این است که خانواده آشپز میتوانند همراه آشپز مهاجرت کنند و اجازه اقامت در کشور قصد را خواهند داشت.

مهاجرت از طریق آشپزی - دوره های آموزشگاه آشپزی

 

نحوه دریافت مدرک بین المللی آشپزی

شما با مراجعه به سایت آموزشگاه آشپزی " آشپزشو قنادشو" در یکی از دوره‎های آنلاین یا حضوری این آموزشگاه آشپزی ثبت نام می‎کنید و پس از گذراندن دوره نسبت به اخد مدرک بین المللی خود اقدام می‌کنید که هر یک ره در ادامه به صورت جدا شرح خواهیم داد.

دوره‎های حضوری آموزشگاه آشپزی

شما با ثبت نام در این دوره و کسب مهارت‎های لازم در آزمون کتبی شرکت می‎کنید با کسب حداقل نصف نمرات از مجموع نمرات در نظر گرفته شده، شما اجازه شرکت در آزمون عملی را خواهید داشت. در آزمون عملی با حضور در آموزشگاه آشپزی اقدام به پخت موارد مورد نظر داور فنی حرفه‎ای می‌کنید و یا متناسب با دوره با شما هماهنگ می‎شود و غذا را آماده کرده و به آموزشگاه آشپزی می‎آوردید و در آنجا از شما چندین سؤال در مورد پخت مواد غذایی می‎پرسند و در صورت ارائه پاسخ مناسب شما در آزمون عملی نیز موفق می‎شود و بعد از گذشت چند روز مدرک شما آماده می‎شود.

دوره‎های آنلاین آموزشگاه آشپزی

در این مورد نیز بعد از مراجعه به وب‌سایت و ثبت نام در دوره و گذراندن دوره به صورت آنلاین و کسب مهارت، یک هزینه مجزا را برای شرکت در آزمون پرداخت می‎کنید و همانند دوره‎های عملی در آزمون کتبی شرکت کنند و در صورت موفقیت در این مرحله، چنانچه ساکن تهران هستند نمونه‎ کار‎های خود را به آموزشگاه آشپزی بیاورند و مورد ارزیابی قرار دهند و در صورتی ساکن تهران نیستند، می‌توانند با تهیه یک فیلم کوتاه و توضیح در مورد روند کار خود مرحله آزمون عملی را بگذرانند و مدرک بین المللی خود را دریافت کنند.

 

تأثیر مدرک فنی حرفه‎ای در مهاجرت

مدرک فنی حرفه درزمینهٔ آشپزی تنها مدرک معتبر در ایران است که قابلیت ترجمه شدن را دارد و از آن به عنوان یک مدرک بین المللی آشپزی یاد می‎شود. زیرا این مدرک در بیش از 160 کشور دنیا دارای اعتبار است و با ارائه این مدرک میتوانید متقاضیِ دریافت شغل در کشور موردعلاقه خود باشید.

مهاجرت از طریق آشپزی- آموزشگاه آشپزی

 

 

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران