معرفی پیتزا به عنوان یک فست فود

۱۸
آذر ۱۳۹۸ /
نویسنده سرآشپز فرنود

در گذشته پیتزا به عنوان فست فود در نظر گرفته نمی شد و وقتی شما به رستورانی برای صرف پیتزا مراجعه می کردید، حدود 40 دقیقه طول می کشید تا پیتزا آماده شود. اما به مرور صبر و حوصله مردم کم شد و تمایل به فست فود ها بیشتر شد. و طرز تهیه پیتزا نیز دستخوش تغییراتی شد. استفاده از مواد اولیه تازه در طرز تهیه پیتزا به عنوان یک فست فود، می تواند ارزش غذایی آن را دو چندان نماید. در طرز تهیه پیتزا رستورانی، معمولا از قبل مواد روی پیتزا را آماده می کنند. و بعد از دریافت سفارش، در کمتر از یک ربع پیتزا آماده می شود.

شما میتوانید با مراجعه به سایت آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" طرز تهیه انواع فست فود ها را مشاهده نمایید و با شرکت در دوره های حضوری تحت نظر اساتید برند و صاحب نام در این حوزه آموزش ببینید و مدرک بین المللی آشپزی  دریافت نموده که میتواند  برای مهاجرت از طریق آشپزی به شما کمک کند .

فهرست

 

پیتزا در طول زمان

در گذشته وقتی شما به رستورانی برای صرف پیتزا مراجعه می کردید، حدود 40 دقیقه طول می کشید تا پیتزا آماده شود. اما به مرور صبر و حوصله مردم کم شد و تمایل به فست فود ها بیشتر شد. و طرز تهیه پیتزا نیز دستخوش تغییراتی شد. همان طور که می دانید کلمه "فست فود" برای غذاهایی که سریع آماده می شوند اطلاق می شود. و این کلمه از غرب وارد فرهنگ ما شده است. غذاهای فست فودی طرفداران زیادی دارند و رستوران های فراوانی نیز به تهیه غذاهای فست فودی برای مردم می پردازند.
پیتزا، برگر، ساندویچ و حتی مرغ سوخاری را در دسته ی فست فود ها می دانند. استفاده از مواد اولیه تازه در طرز تهیه پیتزا به عنوان یک فست فود، می تواند ارزش غذایی آن را دو چندان نماید. در طرز تهیه پیتزا رستورانی، معمولا از قبل مواد روی پیتزا را آماده می کنند. و بعد از دریافت سفارش، در کمتر از یک ربع پیتزا آماده می شود.
مواد تشکیل دهنده پیتزا معمولا شامل خمیر پیتزا، سس گوجه فرنگی، پنیر، فلفل دلمه و سوسیس می باشد. البته امروزه با توجه به ذائقه مردم، در رستوران ها و فست فود ها شاهد منوی انواع پیتزا هستیم. و طرز تهیه پیتزا دیگر به سادگی گذشته نیست و از تنوع زیادی برخوردار شده است. هم چنین طرز تهیه خمیر پیتزا نیز دچار تغییر و تحولات شده است و انواع مختلفی از آن در رستوران ها برای تهیه پیتزا استفاده می شود.

ماه اکتبر، ماه پیتزا

شهرت و محبوبیت فست فود پیتزا به قدری گسترش یافته است که اکنون ماه اکتبر را به عنوان ماه پیتزا قلمداد می کنند. قدمت پیتزا را خیلی ها مربوط به ایتالیا می دانند. البته بعضی معتقدند از زمان هخامنشیان، آثاری وجود دارد که نشان می دهد پیدایش پیتزا مربوط به ایران است. مردم اروپا قبل از میلاد مسیح نیز غذایی شبیه پیتزا تهیه و میل می کردند. سپس برای اولین بار در طرز تهیه پیتزا از سبزیجات و سسی که از سیب زمینی گرفته می شد، استفاده شد. کشت گوجه فرنگی در آمریکا مربوط به قرن 16 میلادی می باشد، که توانست گام اول در طرز تهیه پیتزا به شکل امروزی باشد. و در ابتدا پیتزا غذای محبوب فقیران بود و اکثر رستوران ها در محله های فقیرنشین به عرضه پیتزا می پرداختند. تا اینکه به مرور زمان پیتزا به شکل امروزی درآمد و دچار تغییر و تحولی شد. در طرز تهیه پیتزا از مواد اولیه مختلفی استفاده شد و نام های مختلفی بعضا با پیشینه تاریخی بر روی پیتزا ها گذاشتند. و ما امروزه با نام های متنوع و گوناگونی از پیتزا ها آشنا هستیم.
در دنیای امروزی با توجه به علاقه و ذائقه مردم، آموزشگاه آشپزی زیادی در دنیا برای آموزش غذاهای مختلف شکل گرفته اند. یادگیری طرز تهیه پیتزا، طرز تهیه خمیر پیتزا با شرکت در کلاس های آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" امکان پذیر شده است. آشپزی و درست کردن غذاها دیگر یک تخصص به حساب می آید و مدرک بین المللی آشپزی طرفداران زیادی پیدا کرده است. تنوع در طرز تهیه خمیر پیتزا توانسته رضایت ذائقه های مختلف مردم را جلب نماید.

 

معرفی انواع پیتزا ها

امروزه رستوران ها در کل دنیا به عرضه ی فست فود های خوشمزه می پردازند. فست فود ها جزو زندگی ما شده اند و حذف آن ها از وعده های غذایی غیر ممکن شده است. پیتزا نیز از جمله فست فود های خوشمزه و پرطرفدار در سرتاسر دنیا می باشد. فست فودی ها با ایجاد تغییراتی در مواد اولیه و طرز تهیه پیتزا، به تهیه انواع مختلفی از پیتزا های لذیذ می پردازند. طرز تهیه پیتزا با توجه به سلیقه و ذائقه مردم هر شهر و دیاری دستخوش تغییر و تحول شده است. در اینجا انواع پیتزا های خوشمزه را معرفی خواهیم کرد.
پیتزا پپرونی
پیتزا مخصوص
پیتزا قارچ و گوشت
پیتزا مکزیکی
پیتزا استیک
پیتزا مخلوط
پیتزا مارگاریتا
پیتزا مرغ
پیتزا یونانی
پیتزا چیپس و پنیر

معرفی بهترین و بدترین پیتزا ها از نظر ارزش غذایی

با توجه به مواد اولیه و طرز تهیه پیتزا می توان پیتزا سبزیجات را از سالم ترین پیتزا ها دانست. در طرز تهیه پیتزا سبزیجات از سبزیجات حاوی فیبر استفاده می شود، که برای گوارش بدن مفید می باشد. پیتزا قارچ و گوشت نیز با در نظر گرفتن مواد اولیه مغذی و مفید می تواند گزینه پیشنهادی بعدی باشد. زیرا در طرز تهیه پیتزا قارچ و گوشت، از گوشت حاوی پروتئین استفاده شده که می تواند بخشی از نیاز روزانه فرد به مواد مغذی را جبران نماید. پیتزا قارچ و مرغ نیز در این دسته بندی پیتزا های با ارزش غذایی بالا قرار می گیرد.

پیتزا چیپس و پنیر ارزش غذایی پایینی داشته و مصرف زیاد آن توصیه نمی شود. زیرا در طرز تهیه پیتزا چیپس و پنیر از چیپس استفاده شده که حاوی مقدار زیادی چربی می باشد. سرخ شدن سیب زمینی می تواند مضراتی برای بدن به همراه داشته باشد. و هم چنین استفاده از پنیر زیاد، در کنار چیپس، سلامت بدن را به خطر می اندازد و این پیتزا را به فست فودی ناسالم تبدیل می کند.
در طرز تهیه پیتزا پپرونی از سوسیس فراوان استفاده می شود، مصرف بیش از حد آن توصیه نمی شود. علاوه بر سوسیس، نمک و چربی موجود در این پیتزا خطری برای سلامت انسان محسوب می شود.
پیتزا مخصوص با توجه به کالری زیادی که دارد، خوردن زیاد آن پیشنهاد نمی شود. مصرف بیش از حد این پیتزا سبب بروز چاقی می شود. سوسیس موجود در طرز تهیه پیتزا مخصوص، همانند پیتزا پپرونی، مورد تایید پزشکان تغذیه نبوده و سلامت بدن را به خطر می اندازد.

تحولات در طرز تهیه پیتزا، به عنوان یک فست فود

همان طور که در بالا گفته شد، طرز تهیه پیتزا با تغییر و تحولاتی مواجه شده است. و تنوع زیادی از پیتزا ها به عنوان فست فود را در رستوران ها شاهد هستیم. پیتزا استیک از جمله خلاقیت و نوآوری در طرز تهیه پیتزا محسوب می شود، که توانسته با استفاده از تکه گوشت فیله و پودر سیر، پیتزای لذیذی تشکیل دهد. پیتزا علیرغم ظاهر امروزی اش، پیشینه تاریخی و سنتی دارد.
برای یادگیری طرز تهیه خمیرپیتزا و طرز تهیه پیتزا می توانید از آموزش های باکیفیت آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" استفاده نمایید و از خدمات متنوع و دوره های آموزشی نهایت بهره را ببرید.

 

مقالات مرتبط

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران