مدیریت طرز تهیه کیک تولد

۱۳
آذر ۱۳۹۸ /
نویسنده سرآشپز فرنود

کیک تولد تقریباً در هر جشن تولد کوچک و بزرگی وجود دارد؛ اما کیک تولد خوب و مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟ طرز تهیه کیک تولد چگونه است؟ آیا تا به حال به داشتن یک کیک تولد مطلوب فکر کرده ‌اید؟ با ما همراه باشید تا همراه با یک آموزشگاه آشپزی مجازی اندکی بیشتر از ماجرای شیرین کیک تولد بدانید.

آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" علاوه بر آموزش آَشپزی و شیرینی پزی، دوره های طرز تهیه کیک از جمله کیک تولد وکیک شکلاتی و انواع کیک ها را توسط سرآشپز بین المللی خود استاد فرنود برگزار میکند. علاقه مندان میتوانند با حضور در این دوره ها طرز تهیه انواع کیک را آموزش ببین و کسب و کار خود را آغاز کنند.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد.

بررسی تاریخچه ی کیک تولد

معمولا اکثر مردم فکر میکنند که تاریخچه دستیابی به دستور طرز تهیه کیک تولد و پخت آن،  نهایتا به چند دهه اخیر برمی گردد، اما باید گفت که برخلاف تصور عموم، دستور طرز تهیه کیک به سالهای بسیار دورتری برمی گردد.
در تاریخ باستان حتی زمانی که تقویم اختراع شده بود و زمان و تاریخ را مردم می شناختند، به تاریخ تولد اهمیت نمی دادند. در صورتی که تاریخ فوت مهم بود؛ آن هم فقط برای افراد سرشناس آن دوران. اولین مردمانی که زمان تولد فرزندانشان را یادداشت می کردند و برای آنها جشن می گرفتند، قوم بابل بودند.

اولین استفاده از طرز تهیه کیک تولد و اقدام به پخت آن مربوط به جشن تولد یکی از فراعنه مصر در هزاران سال قبل از میلاد حضرت مسیح بوده است. این موضوع قدمت زیاد استفاده از کیک تولد و اطلاعات طرز تهیه کیک تولد را نشان می دهد.

بررسی طرز تهیه کیک تولد های امروزی

برای اولین بار در قرن 18 و 19 طرز تهیه کیک تولد های امروزی مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان آلمانی ها اولین کسانی بودند که برای جشن ولادت فرزندانشان از دستور طرز تهیه کیک تولد استفاده می کردند. ابتدا طرز تهیه کیک تولد ها شباهت زیادی به طرز تهیه نان داشتند و در ابعاد بزرگی تهیه می شدند. طعم این کیک تولد ها هم زیاد شیرین نبود و به طعم نان نزدیک بود.

مدتی بعد طعم شیرینی به طرز تهیه کیک تولد وارد شد. در قرن 17 بود که جزئیات به طرز تهیه کیک تولد اضافه شد. اضافه شدن گل ها، لایه بندی شدن کیک ها، شروع پیچیدگی طرز تهیه کیک تولد ها شد. این کیک ها قیمت بالایی داشتند و تمام مردم جامعه نمی توانستند از این کیک ها استفاده کنند. در نتیجه فقط قشر مرفه جامعه توانایی خرید و لذت خوردن این کیک تولد ها را داشتند.

در قرن هجدهم همزمان با اتفاقاتی همچون انقلاب صنعتی، به دلیل رونق کارخانجات وشرکت های مختلف از جمله شرکت های تولید وسایل و ظروف آشپزخانه، و نیز پیشرفت در دستور طرز تهیه کیک تولد، رنگ و روی تازه ای به صنعت کیک و شیرینی بخشید. همچنین قیمت کیک تولد ها مقداری کاهش یافت تا دیگر اقشار جامعه هم بتوانند از خوردن این خوشمزه ها لذت ببرند. در حقیقت می توان شروع استفاده از طرز تهیه کیک تولد ها را مساوی با انقلاب صنعتی دانست. با این اتفاق به مرور، ایده استفاده از کیک تولد در روز تولد اشخاص در جهان همه گیر شد.

رفته رفته رسم خوردن کیک تولد در جشن تولد ها به کشور های مختلف در جهان رسید. علاوه بر این رسم دیرینه، هر کشور رسم های مخصوص به خود در جشن تولد را دارد. برای مثال مردم چین علاوه بر کیک تولد رسم دارند که نوعی غذا به نام نودل را هم در شام تولد سرو کنند.

برای تهیه یک کیک تولد که هم طعم و هم ظاهر زیبایی داشته باشد، پایه ی کار انجام دادن طرز تهیه کیک تولد ساده اسفنجی است. مواد اصلی در طرز تهیه کیک تولد اسفنجی، شامل آرد، کره، تخم مرغ و شکر است. این کیک خاصیت افزایش حجم یا به اصطلاح پف کنندگی را بعلت وجود تخم مرغ در ترکیب خود داراست. در پخت بعضی کیک ها زرده و سفیده تخم مرغ باهم به مواد دیگر سازنده کیک اضافه می شوند و در بعضی هم به صورت جدا ابتدا توسط همزن، هم زده میشوند و سپس به مواد دیگر افزوده می شوند. مواد دیگری که درطرز تهیه کیک تولد به آنها نیاز داریم عبارتند از: شیر، بکینگ پودر و وانیل. برای افزودن طعم های متفاوت می توان از دیگر مواد خوراکی طعم دهنده مانند: کاکائو، نسکافه، قهوه وهمچنین از مغزها مانند پسته، بادام و دیگر آجیل هم استفاده نمود. برای متنوع تر و جذاب تر شدن طعم کیک تولد هم چنین می توان از میوه های مختلف همانند توت فرنگی، پرتقال، نارگیل و یا دیگر میوه های خوشمزه استفاده کرد.

با گذشت زمان استفاده از مواد اولیه مختلف در طرز تهیه کیک تولد تغییرات زیادی کرد. استفاده از کاکائو در کیک تولد که خود قدمت درازی دارد و از نوعی گیاه تهیه می شود، می توان گفت طعم و حتی ظاهر زیباتری را برای کیک تولد ها به ارمغان آورد.
استفاده از شکلات های با طعم و رنگ های مختلف، استفاده از رنگ های خوراکی متنوع، استفاده از فوندانت در تهیه ی کیک های جذاب از جمله پیشرفت ها در صنعت کیک پزی و بالاخص کیک تولد است.
امروزه جذاب ترین نوع کیک تولد، کیک های تصویری و هم چنین کیک های سه بعدی می باشند. کیک های سه بعدی که طرح هیجان انگیزی را نمایان میکنند، علاوه بر طعم بسیار عالی کیک ها، حس دلنشینی را در شما و میهمانان بوجود خواهد آورد.

در طرز تهیه کیک تولد خود مدیریت داشته باشید

در مقابل نام هر انسانی، روز تولدی وجود دارد و هر کسی می ‌تواند مستعد یک کیک تولد در هر سال باشد. با همین نگاه ساده به راحتی می‌ توان متوجه جایگاه کیک تولد در خلق روز های شادمان باشیم. ما برای خودمان، خانواده ‌مان، دوستان و حتی آشنایانمان تولد می‌ گیریم و با این بهانه شبی را به شادی طی می ‌کنیم. تولد گرفتن می‌ تواند سبک های متفاوتی داشته باشد. یک بعد از ظهر دلنشین، یک شام مفصل، یک وعده غذایی سبک و شاید یک دورهمی در دامان طبیعت؛ اما در تمام جشن های تولد یک وجه مشترک وجود دارد. وجهی که می‌ تواند شالوده این جشن ها باشد. وجه مشترکی که در شکل و شمایل یک کیک تهیه می ‌شود. کیک تولد تقریباً در هر جشن تولد کوچک و بزرگی وجود دارد؛ اما کیک تولد خوب و مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟ طرز تهیه کیک تولد چگونه است؟ آیا تا به حال به داشتن یک کیک تولد مطلوب فکر کرده ‌اید؟ با ما همراه باشید تا همراه با یک آموزشگاه آشپزی مجازی اندکی بیشتر از ماجرای شیرین کیک تولد بدانید.

طرز تهیه کیک تولد در نگاه عام

وقتی صحبت از طرز تهیه کیک تولد می شود، جدا از تمام طرح‌ های گوناگون، تزیینات متنوع و سبک های متفاوت در آماده ‌سازی آن، پای یک جور کیک در میان است. کیکی چند لایه که همراه با خامه تزیین می ‌شود. به شکل خاصی همراه با طیف متنوعی از مواد غذایی زیبا شده است و در نهایت سنگ بنای هر جشن تولدی را خلق خواهد کرد. این کیک‌ ها را همراه با شمع هایی می کنند که به شکلی نمادین نشانه ‌ای از سن افراد است و غالباً در خلق طرح ‌ها و یا شکل ‌های نقش بسته بر کیک، به سراغ سلایق کسی که روز تولد اوست می ‌روند.
اما طرز تهیه کیک تولد در مسیر سال ‌های اخیر از یک فضای ساده در طراحی خارج شده است. خیلی ‌ها می ‌خواهند تا در کیک های تولد خود شاهد ایده های خلاقانه، تزئینات خاص، شکل هایی جذاب و یا نقش هایی از اجسام واقعی باشند. و همین موضوع باعث شده تا شاهد خلق یک فضای هنری جدید در امر آشپزی و شیرینی پزی باشیم. هنری که می تواند از مسیر یک آموزشگاه آشپزی فرا گرفته شود. جدا از هنر کیک پختن، حالا برخی می ‌توانند در هنر کیک سازی از طرز تهیه کیک تولد تا تزئین آن توانمند باشند.
کیک سازی و تزیین کیک در نگاه امروز یک ماجرای هنری است و مستقیماً از ذوق هنری کیک ساز ناشی می ‌شود. طرز تهیه کیک تولد زیبا آن هم با متریال های خوراکی کار ساده ای نیست. خصوصا برای کسانیکه مدل های متنوع را دیده اند و سلایق گوناگون دارند و هر کدام برای خودشان منتقد های حرفه ای هستند. اینجاست که وقتی یک کیک تولد زیبا بتواند نگاه تحسین برانگیز همگان را جلب خود سازد، در واقع تداعی‌ کننده هنر خالق خود است.

طرز تهیه کیک تولد، هنری است که ارزش دارد و فراگیری آن سختی های خاص خودش را دارد. از این رو اگر می‌ خواهید کیک هایی زیبا و در عین حال خوشمزه درست کنید، بهتر است دوره های آموزش کیک پزی را در آموزشگاه آشپزی بگذرانید و همراه با کسب دانش لازم، در کنار تمرین های مداوم، مهارت ‌های مطلوب در طرز تهیه کیک تولد را کسب کنید.
اما اگر می خواهید کیک تولد خوبی بخرید، ماجرا چیز دیگری است. چرا که حالا باید در مقام یک تماشاگر آثار هنری همراه با تحسین یک کیک تولد زیبا، آن را تهیه کنید. پس کیک تولد باید ایده آل شما باشد. طرز تهیه کیک تولد باید سلایق شما را تامین کند. از این رو جا دارد تا در باب کیک تولد خوب صحبت کنیم

کیک تولد خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

خوب بودن در کیک تولد، تعاریف گوناگونی دارد. هر کسی می ‌تواند با توجه به سلایق، ذائقه، خاطرات و گاهاً ابعاد مهمانی های خود تعاریف گوناگونی از یک کیک تولد خوب مطرح سازد. با این وجود طرز تهیه کیک تولد خوب مبحثی است که جدا از پخت مطلوب و شیرینی دلنشین و حجم خامه منطقی، بر جزئیات نیز متمرکز می باشد. این جزئیات در طرز تهیه کیک تولد می تواند شامل تزیین سبک طراحی، تم، رنگ و... باشد. البته جزئیات در طرز تهیه کیک تولد، رابطه مستقیم با صاحب کیک دارد. به یقین نمی ‌توان برای یک کودک ۶ ساله از تم و یا سبک کیکی که در خور مردی ۶۰ ساله تهیه شده است، استفاده کرد. از این رو یک کیک تولد خوب باید خودش را با شرایط تولد همسان سازد. به هر صورت ماجرای طرز تهیه کیک تولد می‌ تواند جنبه های گوناگونی داشته باشد. جنبه هایی مانند:

•    هزینه تمام شده در تهیه شدن کیک: برای خیلی ‌ها کیک تولد مناسب، کیکی است که قیمت بالایی ندارد. اگر چه قیمت در طرز تهیه کیک تولد رابطه مستقیم با ابعاد و وزن آن دارد؛ اما سفارشی شدن ساخت، درخواست طرح های سخت و یا نقش ‌هایی پیچیده، استفاده از متریال های گران قیمت و یا به کار بردن کیفیت بسیار بالای خامه می ‌تواند قیمت کیک را به راحتی جا به جا کند. از این رو در هزینه کیک ایده آل خود دقت لازم را در نظر داشته باشید.
•    ابعاد کیک تولد: خیلی جالب نیست اگر در مهمانی تولد، کیک حجم مناسبی را نداشته باشد. از طرفی وقتی کیک زیاد می آید، در روز های بعد، خوردن آن چندان چنگی به دل نخواهد زد. کیک باید در همان جشن تولد تماما خورده ‌شود. به گونه ‌ای که برای همه به اندازه کافی موجود باشد. پس کیک تولد خوب به نوعی با تعداد مهمانان و جشن تولد، باید همخوانی داشته باشد. اگر در طرز تهیه کیک تولد استاد باشید، به خوبی می دانید که کیک مناسب برای هر تعداد افراد چه ابعادی خواهد داشت. در مقابل اگر از طرز تهیه کیک تولد اطلاع جامعی ندارید، بهتر است این مهم را از افراد باتجربه پرس و جو کنید.

•    طعم کیک تولد: شکلاتی، وانیلی، تافی، قهوه، نسکافه ای، توت فرنگی، نارگیلی، لیمو و... ؛ طعم ها در کیک تولد بسیار است و طبعا هر کسی در طرز تهیه کیک تولد به دنبال طعم مورد علاقه خود خواهد رفت؛ خیلی ها در جستجوی طرز تهیه کیک شکلاتی و یا وانیلی و... هستند؛ اما در این انتخاب متوجه دیگران نیز باشید. خصوصاً شخص صاحب تولد که فرد اصلی ماجرا است. بهتر است همراه با دورنمایی که از جمع مهمان ها دارید در کنار ذائقه خود، طعم کیک تولد را انتخاب کنید.
•    برای تزیین کیک تولد هوشمند باشید: خیلی ها در مهمانی های تولد از کیک تولد فراری هستند. دلیل آن هم خیلی ساده است. شیرینی زیاد، چربی بالا و در نهایت قندی که می ‌تواند در بدن انباشته شود. سالخوردگان، افرادی که همواره در فکر تناسب اندام خود هستند، کسانیکه می خواهند لاغر شوند و حتی افراد با اضافه وزن در مقابل یک کیک پر خامه و یا پر شکلات مقاومت می‌ کنند. اگر می خواهید لذت خوردن کیک در جشن های خود را همراه با تمام اعضای حاضر در مهمانی تجربه کنید، مراقب تزیینات روی کیک خود در مراحل طرز تهیه کیک تولد باشید. در طرز تهیه کیک شکلاتی نیز حجم شکلات را در نظر بگیرید. کیک های پر خامه شاید خیلی خوشمزه شوند؛ اما بسیاری در خوردن آن ها مقاومت می کنند و این می ‌تواند از لذت دورهمی شما بکاهد.

راه های مختلف تهیه کیک تولد

برای تهیه کیک تولد دو راه کلی وجود دارد. یا می توان از شیرینی فروشی ها به صورت آماده تهیه نمود و یا به صورت خانگی خود به تهیه کیک تولد اقدام کنید. مدتی قبل تهیه کیک تولد خانگی کمتر بود زیرا افراد کمتر در مورد طرز تهیه کیک تولد اطلاعات داشتند. اما رفته رفته به دلیل پیدایش انواع آموزشگاه آشپزی در سطح شهر، افراد علاقه مند به کیک پزی به این کلاس ها روی آوردند. افراد زیادی بودند که دوست داشتند برای مناسبت های مختلف و به خصوص جشن تولد، خودشان یک کیک تولد تدارک ببیند و طعم های جذاب را خودشان تهیه کنند.

اغلب افراد حوصله دیدن تمام مدل هایی داخل کاتالوگ قنادی ها را ندارند و به طرح های معمولی بسنده می کنند. امروزه حتی  می توانید به صورت آنلاین انواع مدل های جدید برای کیک تولد را مشاهده کنید و سفارش دهید.

آموزشگاه آشپزی های متنوعی در سطح شهر های کوچک و بزرگ وجود دارند. این کلاس های حضوری برای یادگیری انواع غذاها، کیک ها و شیرینی ها مناسب می باشند. اما امکان حضور در این کلاس ها به دلیل مشغله های زیاد برای برخی از افراد وجود ندارد. تا چندی پیش این افراد هیچ راهی برای یادگیری این آموزش ها نداشتند. اما با گسترش اینترنت و تکنولوژی های وابسته، امکان یادگیری به صورت آنلاین و از طریق آموزشگاه آشپزی مجازی برای افراد فراهم شد. امروز در سرتاسر جهان امکان یادگیری طرز تهیه کیک تولد و انواع دسر ها و شیرینی های مختلف از طریق آموزشگاه آشپزی های معتبری همچون آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" فراهم شده شده است و افراد می توانند با استفاده از این آموزشگاه ها خود دست به کار شوند و برای تولد فرزندان و عزیزان خود کیک تولد تهیه کنند.

مقالات مرتبط

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران