لیست پنج برند معروف فست فود در دنیا

۱۸
دی ۱۳۹۸ /
نویسنده سرآشپز فرنود

غذا های فست فودی در میان وعده های غذایی ما نقش پررنگی دارند. دیگر نمی ‌شود از وجود تاثیرگذار این دست از غذا ها در زندگی روزمره انسان امروز چشم پوشی نمود. گاها همراه با یک نگرش همگانی، هر گاه کلام فست فود به میان آید، تمام اذهان به سمت غذا ها بر پایه سوسیس و کالباس و پیتزا و... کشیده خواهد شد. هر چند این گرایش می ‌تواند تا جایی درست باشد؛ اما همه تفکر ایجاد غذا های فست فودی نیست.

شما میتوانید آموزش طرز تهیه فست فود های مختلف را در سایت آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" مشاهده نمایید و هر اطلاعاتی که در مورد انواع فست فود میخواهید را بیابید.همچنین میتوانید در دوره های حضوری شرکت کنید و مدرک بین المللی آشپزی خود را دریافت کنید .

فهرست

 

لیست پنج تایی از برند های معروف فست فود در دنیا

غذا های فست فودی در میان وعده های غذایی ما نقش پررنگی دارند. دیگر نمی ‌شود از وجود تاثیرگذار این دست از غذا ها در زندگی روزمره انسان امروز چشم پوشی نمود. گاها همراه با یک نگرش همگانی، هر گاه کلام فست فود به میان آید، تمام اذهان به سمت غذا ها بر پایه سوسیس و کالباس و پیتزا و... کشیده خواهد شد. هر چند این گرایش می ‌تواند تا جایی درست باشد؛ اما همه تفکر ایجاد غذا های فست فودی نیست. غذای فست فودی هدف از ایجاد خود را در نام خود دارد. غذایی که سریع آماده می شود. این غذا می تواند شامل هر چیزی که سریع آماده می شود، باشد. از یک لقمه ی ساده نان در شکل و شمایل فینگر فود گرفته تا یک پیتزای غول پیکر. به هر صورت فست فود در دنیای امروز آمیخته با دنیای انواع ساندویچ ها، برگر ها، پیتزا ها و فینگر فود ها شده است.

استقبال از این غذا های ساده و سریع باعث خلق شرکت ‌ها و رستوران ‌های زنجیره ‌ای بزرگی در دنیا بوده است. برخی از این رستوران های زنجیره ای، آنچنان بزرگ و محبوب شده ‌اند که جریان مالی چشمگیری پیدا کرده ‌اند. شاید کنجکاو باشید تا بدانید که این رستوران های زنجیره ای که هر کدام غولی در صنعت غذایی هستند، در کجای دنیا فعالیت می کنند و چه ساز و کار هایی دارند. پس با ما همراه باشید.

رستوران های زنجیره ای مک دونالد، مشهور ترین در فست فود

شاید بزرگترین در جمع شرکت های فست فود فروش نباشد؛ اما یقینا آشنا ترین در جمع برند های معروف فست فود در دنیا است. مک دونالد، نماد غذا در دنیای جدید است. شرکتی که توانست نگرش غذا های فست فودی را جهانی سازد. این کمپانی با هدف بریانی فروشی در سال ۱۹۴۰ توسط مائوریس مک دونالد در آمریکا تاسیس شد و حالا بعد از تقریبا ۸۰ سال به یک غول بزرگ آمریکایی با هدف تهیه همبرگر های معروف آمریکایی در کنار دیگر غذا های فست فودی و یا فینگر فودی شناخته می شود.
در حال حاضر مک دونالد با در دست داشتن ۳۶۶۱۵ شعبه در ۱۱۹ کشور جهان که البته هر روز این رقم در حال تغییر و توسعه است، به عنوان دومین شرکت بزرگ رستوران های زنجیره ای در دنیا فعالیت می ‌کند.

مک دونالد در آموزشگاه آشپزی

معرفی مک دونالد در آموزشگاه آشپزی آشپزشو

تصاویر منتشر شده از مک دونالد در سایت آموزشگاه آشپزی

معرفی برند های فست فود - مک دونالد - آموزشگاه آشپزی

رستوران های KFC

ایالت کنتاکی در سرزمین آمریکا از دیرباز به یک چیز شهره بوده است و آن هم مرغ های سرخ شده ی این ایالت می باشد. همین شهرت در ایالت کنتاکی بود که باعث رشد و توسعه شرکتی جهانی شده است. کمپانی KFC که مقر اصلی آن در شهر لوئیزویل در ایالت کنتاکی است، بر پایه عرضه مرغ های سرخ شده فعالیت می ‌کند.

کمپانی KFC در حال حاضر سومین عنوان غول غذایی در جهان است و با در دست داشتن بیش از ۲۰ هزار رستوران در ۱۲۳ کشور جهان، جایگاه قابل توجهی در این صنعت دارد. البته KFC خود در تملک یک شرکت شرکت غذایی بزرگتر با نام یام Yum! می ‌باشد که به نوبه خود، مالکیت کمپانی های دیگری همچون تاکوبل و پیتزا هات را در اختیار دارد.

تاریخ تاسیس کمپانی KFC به سال ۱۹۳۰ باز می گردد. این شرکت تا سال ها در فضای مرغ سرخ شده باقی مانده بود تا در سال ‌های ابتدای دهه ۹۰ میلادی همراه با گسترش منوی خود، دنیایی بسیار بزرگتری از پیتزا گرفته تا فینگر فود ها را فتح نمود.

مرغ سخاری - KFC

طرز تهیه مرغ سخاری در اموزشگاه آشپزی - KFC

تصاویر منتخب کی اف سی در آموزشگاه آشپزی

رستوران های پیتزا هات

از بزرگترین غول های فست فود در جهان می ‌توان به برند مشهور پیتزا هات اشاره کرد که مانند نامش خیلی برند پر حرارتی است. پیتزا هات بیش از ۱۷ هزار شعبه در بیش از ۱۰۰ کشور جهان دارد. یک برند اصیل آمریکایی که از قلب ایالت تگزاس برخاسته است.

برادران کارفی که در جستجوی کار بودند، در نهایت به این نتیجه رسیدند که رستورانی برای خودشان دایر کنند. آنها ۶۰۰ دلار از مادرشان قرض گرفتند تا در سال ۱۹۵۸ اولین رستوران خود را تاسیس کرده باشند و این آغاز توسعه روز افزون برند پیتزا هات می باشد. البته در سال ۱۹۷۷ کمپانی پپسی این برند را خریداری نمود و در نهایت آن را به شرکت بزرگ Yum فروخت. شرکت یام جدا از کمپانی پیتزا هات، صاحب برند مطرح KFC نیز می ‌باشد.

پیتزا هات - معرفی شده در آموزشگاه اشپزی

تصاویر منتخا پیتزا هات توسط آموزشگاه آشپزی

پیتزا هات

رستوران های دومینوز پیتزا

یقیناً معروفترین و بزرگترین رستوران های زنجیره ای با تمرکز بر تهیه پیتزا، رستوران های معروف دومینوز پیتزا می باشند. یک شرکت واقع در ایالت میشیگان آمریکا که از سال ۱۹۶۰ فعالیت خود را آغاز نمود و در کنار پیتزا هات در حال حاضر دومین شرکت پیتزاپز بزرگ جهان می باشد. دومینوز پیتزا بیش از ۱۰ هزار شعبه در ۷۰ کشور جهان دارد. این شرکت در حال حاضر به شکل بورسی در اختیار خریداران عادی قرار دارد و مدیریت آن در فضای بورس اداره می‌ شود.

برادران موناگان، همراه با فقط ۷۵ دلار پول نقد و قرض کردن ۵۰۰ دلار بود که در سال ۱۹۶۰ یک مغازه فست فود کوچک در کنار دانشگاه میشیگان تاسیس کردند.

معرفی برند های فست فود در آموزشگاه آشپزی

دومینوز پیتزا

تصاویر منتخب دومینوز پیتزا در آموزشگاه آشپزی

 

رستوران های ساب وی – SubWay

بعد از معرفی چند برند مطرح جهانی، نوبت به بزرگترین آنها می‌ رسد. برند ساب وی SubWay با در دست داشتن بیش از ۴۵ هزار شعبه در ۱۱۲ کشور جهان، یقیناً بزرگترین شرکت بر پایه ی عرضه غذا های فست فودی می باشد.

ساب وی به تنهایی در کشور آمریکا صاحب ۲۶۶۴۶ شعبه است که هر روز در حال زیاد شدن می باشد. مقر اصلی برند ساب وی در شهر میلد فورد در ایالت کنتیکت است. این برند در سال ۱۹۶۵ توسط فرد دلوکا تاسیس شد و عمده تمرکز آن بر تولید ساندویچ ها با نان دراز می باشد که شهرت آشنای این برند نیز شده است. ساب وی در حال حاضر اصلی ترین در جمع برند های معروف فست فود در دنیا می باشد.

تصایر منتخب ساب ویز توسط آموزشگاه آشپزی

تصاویر ساب ویز در آموزشگاه آشپزی

در معرفی برند های معروف فست فود در دنیا، چه آنها که با همبرگر جهانی شده اند و یا آنها که در عرصه ی پیتزا قدم می زنند، غالبا در کشور آمریکا تاسیس شده و در همانجا اداره می شوند. شاید این حقیقت از علاقه ی بسیار مردم آمریکا نسبت به انواع فست فود می آید و شاید هم نوعی سیاست تجاری است که در آن سرزمین، خوب جواب داده است.

به هر حال شرکت های غول پیکر صنعت فست فود در کشور آمریکا، جهان فست فود را فتح کرده اند. به سختی می توان یک رقیب خارج از خاک آمریکا برای آنها پیدا کرد. اگر چه این کمپانی ها در ایران وجود ندارند و یا بسیار کمرنگ هستند؛ اما در کشور های دیگر به این سادگی اجازه ی عرض اندام دیگر برند ها را نمی دهند. نبود آنها در کشور ایران فضای فعالیت برند های داخلی را ساده تر کرده است. برند هایی که کم و بیش آنها را می شناسیم و گاها از طرفدار های آنها هستیم.

 

مقالات مرتبط

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران