آموزش آشپزی، طرز تهیه انواع جوجه کباب

۲۲
تیر ۱۳۹۹ /
نویسنده سرآشپز فرنود

جوجه کباب یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ بر سفره ایرانی ها محسوب می شود که کمتر کسی پیدا می شود از این غذا خوشش نیاید. طرز تهیه جوجه کباب طبق دستورالعمل های مختلف، از تنوع زیادی برخوردار است. به همین دلیل شاهد انواع فراوانی از جوجه کباب هستیم.

اکثرا برای تهیه جوجه کباب از زغال استفاده می کنند و این  روش یکی از رایج ترین شیوه های پخت جوجه کباب محسوب می شود. البته طرز تهیه جوجه کباب و پخت آن خیلی راحت نبوده و فوت و فن خاصی دارد. برای یادگیری طرز تهیه جوجه کباب و انواع آن می توانید از خدمات آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو استفاده نمایید. در این آموزشگاه طرز تهیه انواع غذاها، نوشیدنی ها و دسر ها فراهم شده است و شما می توانید در دوره های آموزشی آشپزی شرکت نمایید.

فهرست مطالب

 

طرز تهیه انواع جوجه کباب

جوجه کباب یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ بر سفره ایرانی ها محسوب می شود که کمتر کسی پیدا می شود از این غذا خوشش نیاید. طرز تهیه جوجه کباب طبق دستورالعمل های مختلف، از تنوع زیادی برخوردار است. به همین دلیل شاهد انواع فراوانی از جوجه کباب هستیم. جوجه کباب یونانی، جوجه کباب لبنانی، جوجه کباب مکزیکی، جوجه کباب لاری، جوجه کباب زعفرانی، جوجه کباب اسپانیایی، جوجه کباب بندری، جوجه کباب هندی، جوجه کباب ترش، جوجه کباب با طعم سبزیجات و جوجه کباب ایتالیایی تنها بخشی از انواع جوجه کباب می باشند. در ادامه به معرفی طرز تهیه جوجه کباب های نام برده می پردازیم.

طرز تهیه انواع جوجه کباب در آموزشگاه آشپزی

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

یکی از جوجه کباب های معروف و پرطرفدار در آشپزی ایرانی، جوجه کباب زعفرانی می باشد. جوجه کباب زعفرانی با توجه به نحوه مزه دار کردن آن، عطر و طعم فوق العادی دارد. طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی راحت بوده و به راحتی می توانید در منزل اقدام به تهیه آن نمایید.
در طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی می توانید از بخش های مختلف مرغ مانند سینه مرغ، ران مرغ، کتف مرغ و بال مرغ استفاده نمایید. مهم ترین چاشنی در طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی را می توان زعفران، آب لیمو و پیاز دانست. این ترکیب بی نظیر در واقع طعم فوق العاده خوشمزه ای به جوجه کباب می بخشند. اکثر افراد به  خصوص کودکان طرفدار طعم و مزه لذیذ جوجه کباب زعفرانی می باشند.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب ‌زعفرانی (برای ۲ نفر)

 • کره ۲۵گرم
 • پیاز بزرگ ۱ عدد
 • مرغ متوسط (نصف مرغ)
 • ماست چکیده نصف لیوان(۵۰گرم)
 • روغن مایع ۴ قاشق غذاخوری
 • ادویه های مورد نیاز: نمک،فلفل سیاه،فلفل قرمز،زردچوبه،پودر پاپریکا،ادویه ی مخصوص گرمساله مرغ،ادویه ی کاری (هر کدام‌به مقدار دلخواه،حدودا یک تا سه قاشق چای خوری)
 • زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
 • آب لیمو ترش ۶ تا ۸ قاشق غذاخوری
   

دستور پخت جوجه کباب زعفرانی
 

۱_ ابتدا یک ظرف مناسب انتخاب کنید،جنس ظرف انتخابی شما بهتر است شیشه ای باشد،زیرا آب لیموی مورد استفاده در مواد،با ظروف استیل و یا روحی واکنش اسیدی نشان میدهد و‌برای سلامت غذا مناسب نیست!
۲_ پیازها را پس از گرفتن پوست به صورت خلالی  خرد کنید. در صورت تمایل می توانید فقط از آب پیاز برای طعم دار کردن گوشت مرغ استفاده کنید.
۳_ مرغ را پس از شستشو به اندازه جوجه کبابی خرد کنید و به ظرف حاوی پیازها اضافه کنید.
۴_ اکنون آبلیمو را به همراه روغن زیتون ،زعفران دم کرده ، ماست چکیده ، و ادویه های ذکر شده به ظرف حاوی پیاز و تکه های مرغ اضافه کنید و مواد را خوب مخلوط کنید  تا به تمام نقاط  مرغ برسند.
۵_ پس از اینکه مواد را به خوبی مخلوط کردید درب ظرف را بگذارید، میتوانید از پلاستیک و‌یا سلفون‌میز برای پوشش آن استفاده کنید
۶_ حالا تکه‌مرغ های آغشته به مواد رابه مدت ۲_۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت مرغ علاوه بر اینکه کمی استراحت کند ، طعم دار نیز شود.
۷_ پس از گذشت مدت زمان لازم،اکنون زمان به سیخ کشیدن‌تکه های مرغ است.
۸_ برای این منظور قطعات متناسب با هم را در یک سیخ قرار دهید. مثلا قطعات استخوان دار که دیرتر پخته می شوند را در یک سیخ و قطعاتی که لخم و یکدست هستند را در سیخ دیگری قرار دهید.
۹_ تکه های استخوان دار مرغ مانند کتف و‌بال را بهتر است با چاقو‌ برش کوچکی در سطوح پر حجم آن ایجاد کنید تا مغز پخت شدن آن راحتتر صورت گیرد
۱۰_ در این‌مرحله شما باید منقل ذغال را آماده کنید، توجه داشته باشید که حتما ذغال ها به صورت یکدست روشن شده باشند زیرا ذغال های خام علاوه بر زیانی که برای بدن دارند باعث می شوند کباب طعم دود بگیرد.
۱۱_ بعد از اینکه منقل آماده شد سیخ ها را روی منقل بچینید و به صورت متداوم بچرخانید تا گوشت به صورت یک دست کباب شود.
مدت پخت حدودا باید بین ۲۰الی۴۰دقیقه باشد که بستگی به مقدار وحجم مواد مورد استفاده دارد.
۱۲_ در مرحله ی پایانی،پس از اینکه جوجه ها پخته شد,  کره را ذوب کنید و با مقدار کمی زعفران دم کرده مخلوط کنیدو جوجه کباب ها را به‌وسیله ی قلمو، به سس کره و‌زعفران آغشته کنید.

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی
 

نکات مهمی که در پخت جوجه کباب زعفرانی
 

نکته ی اول: «نوع زعفران مورد استفاده در جوجه کباب زعفرانی»
۱_ یک جوجه کباب اصل و حرفه ای حتما حتما زعفران آن هم به مقدار زیاد دارد. منتها مشکلی که وجود دارد این است که ما زعفران دم کرده (یا به اصطلاح آب زعفران) را به جوجه ها اضافه می کنیم اما به جای اینکه تکه های جوجه طعم زعفرانی بگیرند پیازها و روغن و آبلیمو و خلاصه هرچی که داخل آن ریختیم طعم زعفران می گیرند و بعدا این مواد زعفرانی دور ریخته می شود که به نظر من خسارت است. خوب پس چه کار می کنیم؟
قبل از اضافه کردن هر چیزی به جوجه (هرچیزی شامل پیاز و آبلیمو و ...) به تکه های جوجه خام و خالص رعفران دم کرده اضافه می کنیم و به مدت ۱ ساعت (یا بیشتر) استراحت می دهیم تا تکه های جوجه طعم و رنگ زعفران بگیرند بدون اینکه نگران رنگ و طعم گرفتن پیازها و آبلیمو و سایر مواد باشیم. بعد به آن سایر مواد را اضافه می کنیم.  

نکته ی دوم: «جلوگیری از سفت شدن جوجه کباب زعفرانی»
۱_ قبل از اضافه کردن نمک و آب لیمو ترش اگر قطعات گوشت مرغ را به خوبی با روغن مایع مخلوط کنید ، روغن مایع مانند یک کاور عمل می کند و از نفوذ نمک و آب لیمو ترش به گوشت مرغ جلوگیری می کند و باعث لذیذ تر شدن جوجه کباب نیز می شود.
۲_ اگر می خواهید جوجه کباب شما مانند جوجه کباب های رستورانی نرم و لذیذ باشد حتما آب لیمو ترش را به اندازه  به مواد اضافه کنید. اضافه کردن آب لیمو ترش بیش از اندازه علاوه بر اینکه باعث می شود طعم واقعی جوجه ها را حس نکنید باعث سفت شدن جوجه ها نیز می شود.
۳_ از دیگر از دلایل سفت شدن جوجه کباب اضافه کردن نمک زیاد در مایه جوجه کباب است! پس به اندازه آن را اضافه کنید.

آموزشگاه آشپزی - نکات طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

نکته ی سوم: « شیوه ی خرد کردن پیاز در طرز تهیه جوجه کباب »
۱_از رنده کردن‌و‌له کردن پیاز بر روی مواد بپرهیزید!  چون اگر پیاز له یا رنده شود به تکه های جوجه می چسبد و جدا نمی شود. بعد که ما روی حرارت کباب می کنیم این پیاز ها سریع می سوزند و ما گمان می کنیم رنگ جوجه عوض شده و پخت آن کافی است. در حالیکه این پیازها هستند که طلایی (و بعضا قهوه ای و سیاه شدند و سوختند) و این باعث می شود پخت را متوقف کنیم و گوشت مرغ به خوبی نپزد و همچنین پیازهای سطح جوجه بسوزند و تلخ شوند. اگر پیاز را به این شکل له کنید ما در جوجه کبابمان یک کاور تلخ و سوخته ی پیازی و گوشتی نپخته داریم. پس  بهترین شکل خرد کردن پیاز و خلال کردن آن در اندازه های درشت میباشد.

نکته ی چهارم: «مدت زمان طعم دار کردن تکه های مرغ در طرز تهیه انواع جوجه کباب»
زمان گفته شده برای مرینیت کردن بسیار مهم است چون باعث جذب کامل مواد به مرغ و طعم دار شدن گوشت می شود. حداقل زمان مرینیت مواد حداقل ۴ تا ۵ ساعت می باشد چنانچه مرغ ها به مدت کمتر در سس بمانند بافت و طعم ایده آلی نخواهند داشت.

نکته ی پنجم: «اندازه ی مرغ خریداری شده»
هر چه مرغ کوچک‌تر باشد، کباب شما تردتر و خوشمزه تر خواهد شد. ترجیحا از مرغ‌هایی با وزن بیشتر از یک کیلو استفاده کنید.

نکته ششم: «طلایی رنگ‌شدن جوجه کباب»
برای پر رنگ شدن رنگ طلایی کباب‌ها می توانید مقدار زعفران را بیشتر کنید ولی هرگز زیاده روی نکنید.

نکته ی هفتم: «مقدار ماست مورد استفاده»
یادتان باشد که در این طرز تهیه جوجه کباب رستورانی مقدار ماست را تغییر ندهید که طعم غذایتان تغییر نکند.ماست مورد استفاده شما حتما باید شیرین باشد.
 

طرز تهیه ی جوجه کباب زعفرانی تابه ای

برای تهیه ی جوجه کباب زعفرانی تابه ای، مطابق دستور جوجه کباب زعفرانی عمل کرده (برای مشاهده مواد لازم برای طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی بر روی لینک کلیک کنید) با تفاوت اندکی در نوع مواد اولیه،که به شرح‌زیر است؛

 • یک عدد فلفل دلمه ای
 • سینه ی مرغ به ازای هر نفر ۲۵۰ گرم
 • سیخ چوبی به مقدار لازم
   

دستور پخت جوجه کباب زعفرانی تابه ای

۱_ ابتدا پیازها را به صورت درشت خرد کنید.
۲_ پس از آن پیازهای خردشده را به همراه نمک و فلفل در یک کاسه ریخته و با دست با هم مخلوط می‌کنیم و تا زمانی که پیازها لعاب‌دار شوند به این کار ادامه می‌دهیم.
۳_ در ادامه سینه های مرغ را به قسمت‌های کوچک تقسیم کرده و به مخلوط پیاز اضافه می‌کنیم و آن را با دست به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم و زعفران دم کشیده را به میزان دلخواه به ترکیب اضافه می‌کنیم.
۴_ در ادامه فلفل دلمه‌ای ها را خرد و به ترکیب موجود در کاسه اضافه می‌کنیم.
۵_  پس از آن نوبت به آبلیمو می‌رسد. برای اینکه طعم بهتری به جوجه کباب تابه‌ای خود دهید پیشنهاد می‌کنیم تا از آبلیمو تازه و یا از لیمو سبز برای این کار استفاده کنید.
۶_ ماست را به مخلوط جوجه خود اضافه کرده و برای اینکه مواد به خوبی با هم ترکیب شوند و طعم لذیذی به گوشت دهند در آن را بسته و برای یک ساعت آن را درون یخچال قرار می‌دهیم.
۷_ پس از ۱ ساعت مواد اولیه تهیه جوجه کباب تابه‌ای را از یخچال خارج می‌کنیم، به آن روغن اضافه می‌کنیم و برای ۱۲ ساعت دیگر در یخچال قرار می‌دهیم.
۸_ پس از ۱۲ ساعت می‌توانیم کاسه مواد اولیه آماده شده را از یخچال خارج کرده و به کمک سیخ‌های چوبی جوجه‌ها را به سیخ بکشیم.
۹_ در صورتی که سیخ چوبی در منزل ندارید می‌توانید جوجه‌ها را به همان صورت از ظرف خارج و در ماهیتابه سرخ کنید.
۱۰_ رای سرخ کردن جوجه لازم است ابتدا کره را در ماهیتابه آب کنیم، سپس جوجه‌های سیخ‌شده (یا تک تک) را به داخل ماهیتابه اضافه می‌کنیم. پس از پر شدن کف ماهیتابه در آن را می‌بندیم تا گوشت جوجه‌ها به خوبی پخته شود. ( توجه داشته باشید که هر چند دقیقه یک بار آنها را زیر رو کنید تا هر دو طرف جوجه‌ها به خوبی پخته شود.)  پس از پخت تمام جوجه‌ها می‌توانیم آن را به ظرف دیگری منتقل کنیم. اکنون آماده است برای نوش جان کردن شما.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی در تابه
 

نکاتی در طرز تهیه جوجه کباب تابه‌ای باید مد نظر داشته باشید

۱- با توجه به اینکه جوجه‌ها در ماهیتابه سرخ می‌شوند بهتر است آنها را در قطعه‌های کوچک برش داده شوند .
۲- استفاده از ماست زیاد باعث تغییر مزه اصلی غذا می‌شود، پس در مصرف به اندازه ی آن دقت لازم‌را داشته باشید.
۳- توجه داشته باشید که در این مدل از جوجه کباب،اگرکه در ابتدای مزه‌دار کردن جوجه، روغن را به گوشت اضافه کنید، روغن مانع طعم‎دار شدن جوجه ها می شود!  به همین دلیل فاصله زمانی یک ساعت بین طعم‌دار شدن و اضافه کردن روغن به ترتیب در نظر گرفته شده است که زمان مناسبی است.
۴- از حرارت متوسط برای پخت جوجه‌ها استفاده کنید، حرارت و‌شعله ی کم باعث سفت شدن گوشت و شعله زیاد باعث خام ماندن مغز آنها می‌شود.
در انتهای متن برای شما عزیزان یک‌روش دیگر تهیه ی جوجه کباب که شاید کمتر دیده و‌ یا شنیده باشید را آورده ایم.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی داخل فر

برای این منظور،از همان دستور مواد اولیه و طعم دار کردن که برای جوجه کباب زعفرانی استفاده شد بهره میگیریم،با تفاوتی اندک که در ذیل به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

نکات پخت جوجه کباب زعفرانی در فر

پس از اینکه مواد را مانند دستور جوجه‌کباب زعفرانی طعم‌دار نمودید،و به داخل یخچال قرار دادید تا استراحت کند،بعد از حداقل دو ساعت، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را نیز به مواد بالا اضافه نموده و مجددا اجازه دهید تا جوجه ها مزه دار شوند.
پس از مدت زمان ذکر شده در بالا، کف یک ظرف پیرکس یا سینی فر را با کره یا روغن ترجیحا روغن‌سرغ کردنی کمی چرب نمایید وسپس جوجه ها را کف ظرف بچینید (دقت نمایید در هنگام چیدن جوجه ها پیاز ها به جوجه نچسبیده باشند)
پس از چیدن جوجه ها، کمی از مایه داخل کاسه را روی جوجه ها ریخته و داخل فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگرد به مدت ۴۰ الی ۶۰ دقیقه قرار می دهیم.
در حین آماده شدن جوجه ها در فر، چهار عدد گوجه فرنگی را شسته، از وسط دو نصف کرده و داخل سینی فر قرار دهید تا گوجه ها هم کبابی شوند.
جوجه ها را پس از کباب شدن در کنار گوجه فرنگی های کبابی شده سرو نمایید.

طرز تهیه جوجه کباب لبنانی

جوجه کباب لبنانی را می توان از خوشمزه ترین انواع جوجه کباب ها دانست. در طرز تهیه جوجه کباب لبنانی معمولا از سس سیر لبنانی یا همان سس توم استفاده می شود. از جوجه کباب لبنانی در ایران نیز استقبال خوبی شده است و طرز تهیه جوجه کباب لبنانی تاثیر بسزایی در این استقبال عمومی داشته است. در طرز تهیه جوجه کباب لبنانی برای مزه دار نمودن تکه های گوشت مرغ، از ادویه های مختلف استفاده می شود. سیر از جمله مواردی است که اضافه نمودن به مرغ سبب از بین رفتن بوی نامطبوع مرغ می شود. بوی نامطبوع مرغ از دلایل مهمی است که باعث طفره رفتن افراد از خوردن گوشت مرغ می باشد. پس طرز تهیه جوجه کباب لبنانی را می توان یکی از بهترین روش ها  دانست چرا که برای طعم دار شدن مرغ  ها از سیر استفاده می شود.

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب لبنانی

دستور تهیه جوجه کباب لبنانی

برای تهیه ی این‌ نوع جوجه کباب،همان‌ مواد مورد استفاده در جوجه کباب زعفرانی را به علاوه ی مواد زیر آماده کنید؛

 • پودر هل سبز(یک‌قاشق چایخوری)
 • فلفل سفید(یک قاسق غذا خوری)
 • ماست چکیده(۱۰۰گرم)
 • خامه (۲۰۰گرم)
 • فلفل دلمه ای خرد شده و‌پیاز خرد شده (هر کدام‌یک‌عدد)

آموزشگاه آشپزی -طرز تهیه جوجه کباب لبنانی

مواد مورد نیاز برای تهیه  سس سیر لبنانی

 • آبلیمو (نصف لیوان)
 • روغن زیتون (۱لیوان)
 • سیر له شده( یک حبه بزرگ)
   

طرز تهیه سس سیر توم

ابتدا سیرها را پوست بکنید و پیمانه کنید.
برای این مقدار مواد به یک لیوان حبه سیر درسته نیاز داریم.
سیرهای پوست کنده را به همراه نمک در دستگاه غذاساز یا میکسر پوره کنید.
لازم نیست بعد از پوست کندن سیر حبه‌های سیر را بشورید چرا که برای درست کردن سس «توم» حتی یک قطره آب هم نباید همراه با مواد مخلوط شود.
بعد از این‌که سیرها حسابی پوره شدند به صورت تدریجی روغن زیتون را اضافه کنید.
سعی کنید روغن را در چهار مرحله اضافه کنید و هر بار به مدت ۳۰ ثانیه مواد را میکس کنید.
در مرحله آخر آب لیمو‌ترش را اضافه کنید و ۳۰ ثانیه دیگر در میکسر هم بزنید.
در پایان باید یک سس یکدست، روان و صاف به دست بیاورید.

سس جوجه کباب لبنانی

طرز تهیه جوجه‌کباب لبنانی

مانند دستور پخت جوجه کباب های دیگر،جوجه کباب لبنانی را نیز میتوان‌ به همان شیوه ها آماده کرد، بدین صورت که تکه‌های مرغ را به ترتیب گفته شده در طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی طعم دار کرده و به دلخواه خود آن را روی ذغال، داخل فر و‌ یا در تابه میتوانید بپزید،تنها تفاوت آن هنگام‌ سرو کردن آن است که در این‌نوع جوجه کباب،سس سیر توم همراه با جوجه کباب سرو میشود.

طرز تهیه جوجه کباب لبنانی در آموزشگاه آشپزی

طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی

برای درست کردن جوجه کباب مکزیکی از ادویه های مختلف استفاده می شود. سس سالسا نیز در طرز تهیه  انواع جوجه کباب مکزیکی کاربرد خواهد داشت. می توانید مرغ های مزه دار شده را در تابه با مقدار کمی روغن قرار دهید تا تغییر رنگ دهند و سپس از فر برای درست کردن این جوجه کباب خوشمزه در منزل استفاده نمایید. برای تهیه ی یک جوجه کباب خوشمزه به سبک ‌مکزیکی،احتیاج به مواد گفته ی ذیل داریم که‌گام به‌گام‌برای شما شرح خواهیم‌ داد.

طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی

مواد مورد ‌نیاز برای طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی دو نفره

 • سینه خرد شده مرغ(۵۰۰گرم)
 • پودرزنجبیل (۱قاشق چای خوری)
 • پنیر چدار رنده شده(۲۵۰ گرم)
 • پیاز (یک عدد)
 • سیر(۷حبه)
 • فلفل دلمه ای(نصف یک‌فلفل متوسط)
 • ادویه های مورد نیاز؛
 • نمک،فلفل سیاه،فلفل قرمز،پودر فلفل پاپریکا
 • آب لیمو(۲قاسق غذا خوری)
 • روغن(۲قاشق غذا خوری)
 • سس سالسای مخصوص

مواد مورد نیاز سُس سالسای مخصوص جوجه کباب مکزیکی

 • رب گوجه فرنگی(نصف لیوان)
 • فلفل سیاه و‌نمک و پودر پاپریکا(هر کدام به مقدار لازم)
 • فلفل قرمز(۲قاشق چای خوری)
 • فلفل دلمه ای (چند برش کوچک)
 • پیاز(۱عدد کوچک)
 • سیر(۳حبه)
   

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی

طرز تهیه ی سُس سالسای مخصوص مکزیکی

پیاز و‌سیر و‌فلفل دلمه ای را رنده کنید و با رب گوجه فرنگی و فلفل سیاه و‌قرمز و‌نمک مخلوط کرده و‌خوب هم ‌بزنید.

طرز تهیه سس سالسا مکزیکی

طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی

ابتدا با قلمو تکه های مرغ را آغشته به روغن کرده و در ظرفی که حاوی مواد گفته شده بود قرار میدهیم تکه های مرغ را خوب با پیاز های خرد شده فلفل دلمه ای خرد شده و‌حبه های سیر خرد شده مخلوط میکنیم و‌ پس از گذشت ۱ ساعت الی دو‌ساعت استراحت مواد در یخچال در ظرف شیشه ای در پوشیده‌، اکنون میتوان به آن سایر ادویه ها و‌ اب لیمو‌را نیز اضافه کرده‌ و‌مجددا ۲الی۳ ساعت دیگر در یخچال استراحت بدهید.  سپس تکه های مرغ طعم‌دار شده را داخل تابه قرار داده و‌ با کمی روغن و با ‌زردچوبه بپزید، هنگامی که‌ کاملا پخته شد و‌ رنگ آن مایل به طلایی شد در ظرفی شیشه ای روغن ریخته، جوجه های پخته شده را در آن قرار داده و‌ اکنون سس سالسا را به‌خوبی به وسیله ی قلمو کاملا به تمامی سطوح مواد آغشته میکنیم و پنیر چدار رنده شده را نیز در لایه سطحی مواد میریزیم و‌ داخل فر با دمای ۳۷۵ درجه به مدت ۲۰ دقیقه قرار میدهیم. همینکه پنیر ها آب شود و‌رنگ‌ آن طلایی شود یعنی جوجه کباب مکزیکی ما آماده شده.

آموزشگاه آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب مکزیکی

طرز تهیه جوجه کباب بندری

جوجه کباب بندری از دیگر جوجه کباب های خوشمزه در رستوران ها می باشد که طعم آن تا مدت ها زیر زبان شما خواهد ماند. در طرز تهیه جوجه کباب بندری معمولا از سینه مرغ استفاده می شود و از ادویه های تند مانند فلفل برای مزه دار کردن آن به کار برده می شود. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که غذاها را با طعم های جذاب و جدید و یا طعم های محلی تجربه کنند. غذاهای تند و اسپایسی در ایران معمولا با نام عذاهای بندری شناخته می شوند. یکی از این غذاهای پرطرفدار، جوجه کباب بندری است. جوجه کباب بندری مزه کمی تند و دلنشین دارد که اشتها به غذا را بیشتر می کند. این تندی همزمان باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و از چاقی جلوگیری می کند. شما برای تهیه جوجه کباب بندری میتوانید از چاشنی آماده آن استفاده کنید.

طرز تهیه جوجه کباب بندری

موارد استفاده چاشنی جوجه کباب بندری

 • برای تهیه جوجه کباب
 • برای طبخ قطعات گوشت مرغ در ماهی تابه با کمی روغن (جوجه کباب ماهی تابه ای)
 • برای استفاده در روی قطعات سیب زمینی و کباب کردن در فر یا درگریل یا در ماهی تابه و یا روی آتش کباب کنید
 • برای استفاده در مایع کتلت یا کوکو
   

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب بندری

مزایای چاشنی جوجه کباب بندری

 • خیلی راحت و سریع یک جوجه کباب ترد و خوشمزه دارید.
 • نیاز به خواباندن گوشت ندارید فقط در عرض ۱۰ دقیقه آماده می شود.
 • نیازی به اضافه کردن نمک و هیچ ادویه دیگری ندارید.
 • با این محصول گوشت مرغ را هم می توانید کباب کنید ، هم توی فر بگذارید ، هم در ماهی تابه تفت دهید و کباب ماهی تابه ای درست کنید.
 • هم طعم دلپذیری دارد و هم گوشت مرغ رو ترد و لذیذ می کند
   

طرز تهیه جوجه کباب هندی

جوجه کباب هندی از رنگ و طعم بی نظیری برخوردار می باشد. در طرز تهیه جوجه کباب هندی از سس مخصوصی استفاده می شود. در این سس از مواد مختلفی مانند پیاز، خامه و زردچوبه بهره گرفته می شود.ادویه های مختلف به ویژه زنجبیل از تاثیرگذارترین مواد اولیه در طرز تهیه جوجه کباب هندی محسوب می شوند. در روش تهیه جوجه کباب هندی تفاوت هایی وجود دارد و شما با توجه به ذائقه خود می توانید جوجه کباب خوشمزه تهیه نمایید. این نوع جوجه کباب معمولا با ران مرغ درست میشود و دارای ادویه های خاصی که هندی ها بیشتر از انها استفاده میکنند،میباشد. برای هرنفر ،تقریبا به دو عدد ران مرغ نیاز است .بدین منظوراستخوان ران مرغ را از گوشت ان جدا کرده و چربی ان را نیز جدا کنید .همچنین تمامی غضروف ها نیز باید جدا شوند.

طرز تهیه جوجه کباب هندی در آموزشگاه آشپزی

مواد لازم برای جوجه کباب هندی (برای ۲ نفر)

 • ران مرغ (۴عدد)
 • روغن (۳ قاشق غذا خوری)
 • رب گوجه (۱  ق.غ)
 • ادویه کاری (۱ ق.غ)
 • ماست (۳ ق.غ)
 • فلفل پاپریکا (۲ق.م)
 • پیاز(۱ عدد متوسط)
 • آب لیموی تازه (۳ق.غ)
 • نمک، فلفل سیاه،زردچوبه(به مقدار لازم)
 • زنجبیل رنده شده یا پودر زنجبیل(۱ ق.م)
 • گراماسالا (۱ق. غ)
 • تخم گشنیز(۱ ق. م)
 • فلفل تندوری(۱ ق. م)
   

دستور تهیه جوجه کباب هندی

۱- ابتدا پیاز را خرد کرده و در ظرفی شیشه ای میریزیم. پیاز را به هیچ وجه رنده نکنید! زیرا در این صورت تکه های آن نازک شده و به گوشت میچسبد و در کیفیت نهایی آن تاثیر میگذارد.
۲- ادویه ها شامل فلفل سیاه ،فلفل قرمز،و....را به پیاز اضافه کرده و با دست فشار دهید که پیاز اب بیندازد .
۳- سپس ماست را اضافه کرده و مجددا با دست فشار میدهیم.
۴- اکنون آب لیمو را نیز اضافه کرده و ران های مرغ را هم اضافه میکنیم.
ران مرغ  برای طعم دار شدن باید حداقل سه ساعت در مواد در  یخچال استراحت کند.ودرب ظرف حتما گذاشته شود.
روش مرسوم برای پخت این نوع جوجه کباب بدین صورت است که ران های مرغ که به شکل فیله درآمده است را پس از استراحت کامل در مواد با دست به شکل رولت درآورده و کنار هم در ظرفی گذاشته و بهترین حالت پخت آن در فر می باشد( در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه) اما روی ذغال نیز می توان پخت.
نکته ای که بد نیست در انتها بدانید، این است که جوجه کباب هندی را می توان به مواد دیگری هم چون خامه، زعفران و نعنا نیز آغشته کرد و سپس به مرحله پخت رساند و این کامل به بستگی به میل و سلیقه شما دارد.
بدین منظور مواد گفته شده را در مرحله سوم این دستور یعنی هنگام اضافه کردن ماست به مجموعه مواد طمع دار اضافه کنید؛ همچنین برای بهتر پخته شدن گوشت ها برش کوچکی با چاقو بر روی ران ها ایجاد کنید.
در انتها با قلمو مقادر مناسبی از ادویه پاپریکا را به تمامی سطوح جوجه کباب آغشته کرده و در ظرفی که کف آن با روغن چرب شده، در فر قرار دهید.

طرز تهیه جوجه کباب لاری

یکی دیگر از انواع جوجه کباب های معروف در جهان، جوجه کباب لاری می باشد. به دلیل استفاده از ماست در طرز تهیه جوجه کباب لاری، به آن جوجه ماستی هم می گویند. وجه تمایز انواع جوجه کباب ها مربوط به نحوه ی طرز تهیه آن ها می باشد. در طرز تهیه جوجه کباب لاری گوشت سفید مرغ را بدون جدا کردن استخوان های آن، به وسیله ی ماست مزه دار می کنند و طعم و خواص مرغ را دلچسب تر می کنند. با قرار دادن تکه های مرغ مزه دار در سیخ، اقدام به کباب نمودن آن می کنند. پس از اتمام مراحل طرز تهیه جوجه کباب لاری، آن را به صورت خوراک و همراه با نان و مخلفات گوناگون مثل گوجه، فلفل، سبزیجاتی مثل کلم و کاهو صرف می کنند. همچنین همراه با برنج هم در رستوران ها و خانه  ها صرف می شود.

طرز تهیه جوجه کباب لاری در آموزشگاه آشپزی

روش تهیه جوجه کباب لاری تفاوتی با طرز تهیه جوجه کباب معمولی دارد. استفاده از ماست در طرز تهیه جوجه کباب لاری، یکی از تفاوت های این جوجه کباب با سایر جوجه کباب ها می باشد. البته معمولا در طرز تهیه انواع جوجه کباب لاری برای مزه دار کردن جوجه کباب از ماست پرچرب استفاده می شود، ولی مصرف ماست پرچرب برای سلامتی انسان ها مضراتی خواهد داشت. و استفاده زیاد از ماست پرچرب توصیه نمی شود.
طرز تهیه و‌مواد مورد نیاز این‌نوع جوجه کباب همچون دیگر جوجه کباب های معمولی است.

مواد مورد نیاز برای تهیه جوجه کباب لاری

 • مرغ خرد شده ۵۰۰گرم
 • ماست‌چکیده ۱ پیمانه بزرگ
 • روغن زیتون نصف پیمانه
 • پیاز ۲ عدد متوسط
 • نمک فلفل به‌مقدار لازم
   

دستور تهیه جوجه کباب لاری

ابتدا ماست چکیده،روغن زیتون ،پیاز و‌ادویه ها را باهم مخلوط کرده و سپس بعد ازینکه‌ کاملا تمامی ادویه ها مخلوط شد،سینه های مرغ خرد شده را به آنها اضافه میکنیم. سپس، برای ساعاتی طبق روشهای گفته شده در طرز تهیه های قبلی در همین‌مقاله، در یخچال استراحت میدهیم. بعد از اینکه به مدت ۳ الی ۴ ساعت سینه های مرغ که در مواد خوابانده شده،کاملا طعم دار شد،از یخچال خارج کرده و به سیخ کشیده و روی ذغال جوجه کباب لاری را کباب میکنیم.

آموزش آشپزی - طرز تهیه جوجه کباب لاری

طرز تهیه جوجه کباب اسپانیایی

طعم متفاوت جوجه کباب اسپانیایی در بین انواع جوجه کباب ها توانسته توجه خیلی از مردم دنیا را به خود جلب نماید. جوجه کباب اسپانیایی را می توان از لذیذترین جوجه کباب ها درآشپزی ملل دانست. در طرز تهیه جوجه کباب اسپانیایی از ادویه های مختلف و عطر دار مانند پاپریکا، پودر زیره و پودر تخم گشنیز استفاده می شود. این غذای خوشمزه به نام پینچوی مرغ نیز شناخته می شود. از این غذای خوشمزه می توانید در وعده های شام، نهار و یا حتی افطار در ماه مبارک رمضان استفاده نمایید.
جوجه کباب اسپانیایی از جمله غذاهای ملل به حساب می آید که بسیار خوشمزه می باشد. این غذای لذیذ طرفداران زیادی دارد و از معروف ترین جوجه کباب های دنیا می باشد. طعم بی نظیر این جوجه کباب مربوط به طرز تهیه این جوجه کباب می شود. به طور مثال در روش تهیه جوجه کباب اسپانیایی از انواع ادویه های پرخاصیت مثل پودر زیره، پاپریکا، پودر آویشن و پودر تخم گشنیز استفاده می شود که سبب مزه دار کردن تکه های مرغ خواهد شد. تهیه و مصرف این غذای خوشمزه در برنامه غذایی بسیار توصیه می شود، چرا که با توجه به خواص مواد اولیه به کار رفته در طرز تهیه جوجه کباب اسپانیایی حاوی مواد مغذی و مفید برای بدن می باشد.

طرز تهیه جوجه کباب اسپانیایی

مواد مورد نیاز برای طرز تهیه جوجه کباب اسپانیایی دو‌نفر

 • سینه ی مرغ ۲۵۰گرم
 • نمک فلفل و‌زردچوبه به‌مقدار لازم
 • روغن زیتون ۲ ق. غ
 • آب لیموی تازه ۳ ق. غ
 • پودر آویشن ۱ ق. م
 • پودر پاپریکا ۱ ق. م
 • سیر ۱حبه رنده شده
 • پودر زیره ۱ ق. م
 • پودر تخم گشنیز ۱ ق. م
   

دستور تهیه جوجه کباب اسپانیایی

۱_ در مرحله نخست تمامی ادویه های گفته شده را با آب لیمو ،روغن،نمک و‌فلفل مخلوط کنید
۲_ سپس  سینه های مرغ را مکعب شکل و‌در ابعاد دو در دو‌سانتی متر خرد کنید.
۳_ هر دو‌الی سه حبه ی خرد شده مرغ را درون یک‌خلال دندان فرو‌ببرید.هر کدام‌ازین سیخ های کوچک اصطلاحا"پینیچیتو" نام دارند.
اکنون آنها را درون ظرفی قرار داده و‌ مواد طعم‌دهنده را روی آن ریخته و‌به‌خوبی سینه ها را به مواد آغشته کنید و در مدت زمانی بین ۲الی۴ ساعت در یخچال قرار دهید.
۴_ سینه های کوچک پینیچیتو مرغ را هم‌میتوان درون فر پخت و‌هم بر روی ذغال کباب کرد.
برای طبخ آن بر روی ذغال،باید هر سیخ کوچک ‌پینیچیتو‌ را در لای توری کباب مشبک قرار داده و‌سپس بر روی حرارت ملایم‌ذغال بپزید.
برای طبخ آن درون‌فر،هر کدام از سیخ های پینیچیتو را در ظرفی نسوز قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد به مرحله پخت برسانید.

طرز تهیه جوجه کباب لسپانیایی
 

طرز تهیه جوجه کباب ترش

جوجه کباب ترش از خوشمزه ترین جوجه کباب های اصیل ایرانی می باشد. اصالت این جوجه کباب مربوط به خطه شمال کشور می شود. چاشنی های محلی و خوشمزه ای برای مزه دار کردن جوجه کباب ترش به کار برده می شوند. رب انار ترش نقش مهمی در طرز تهیه جوجه کباب ترش و طعم آن دارد. به طور کلی استفاده از رب انار در طرز تهیه انواع غذاهای اهالی شمال کشور رواج دارد.
در طرز تهیه جوجه کباب ترش به سبک شمال کشور لازم است نکاتی را مورد توجه قرار دهید. در طرز تهیه جوجه کباب ترش از رب انار ترش و بعضا رب آلوچه ترش استفاده می شود. میزان ترش بودن جوجه کباب را می توانید بر اساس ذائقه خود تهیه نمایید. سبزی های معطر شمال کشور نیز عطر و طعم فوق العاده ای به این جوجه کباب خواهد بخشید.

طرز تهیه جوجه کباب ترش در آموزشگاه آشپزی

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب ترش

 • سینه ی مرغ یا فیله (۴۰۰گرم)
 • زعفران دم‌شده(۱ق. غ)
 • رب انار ترش یا ملس(بسته به ذاعغه ی خود ۳ق. غ)
 • ماست (۲ق. غ)
 • کره( ۶۰گرم)
 • گرده خرد شده(به مقدار دلخاه)
 • پیاز (۱عدد بزرگ)
   

دستور ‌پخت جوجه کباب ترش

۱_ در یک کاسه ماست و زعفران را با هم مخلوط کنید.
۲_ آبلیمو و کمی نمک و فلفل هم داخل کاسه بریزید.
۳_ مرغ را به صورت تکه‌های ۴-۳ سانتی خرد کنید.
۴_ تکه های مرغ را آغشته به مواد کنید. ظرف را به مدت نیم ساعت داخل یخچال قرار دهید.
۵_ حالا تکه های مرغ را به سیخ بکشید.
۶_ در یک تابه مناسب مقداری کره را ذوب کنید.
۷_  اکنون سیخ ها را داخل تابه چیده تا مرغ ها پخته و طلایی شوند.
۸_ در تابه را بگذارید و صبر کنید تا تکه های مرغ خوب مغز پخت شوند.
۹_ رب انار و گردو را با هم مخلوط کنید، و‌در آخرین مرحله آن را داخل تابه روی مرغ ها بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مواد به خورد مرغ برود.

طرز تهیه جوجه کباب ترش
 

طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی

جوجه کباب ایتالیایی از جمله غذای ملل بوده و طعم آن فوق العاده خوشمزه می باشد. این غذا در کشور ما نیز طرفداران زیادی دارد و خانم ها طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی را برای پخت جوجه کباب دنبال می کنند.
طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی تفاوت هایی با دیگر جوجه کباب ها دارد. در طرز تهیه این جوجه کباب از مواد اولیه ای هم چون آرد سوخاری ایتالیایی و پنیر پارمزان استفاده می شود. پودر سیر نیز در طعم دهی جوجه کباب ایتالیایی نقشی پررنگ خواهد داشت.

طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی

مواد مورد نیاز برای طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی

 • سینه ی مرغ ۲ عدد
 • پودر سیر ۱ق. م
 • پنیر پارمزان نصف پیمانه
 • سس مایونز سه چهارم‌پیمانه
 • آرد سوخاری ایتالیایی ۱ پیمانه
   

دستور پخت جوجه کباب ایتالیایی

۱_ در مرحله ی نخست باید سس مایونز،پودر سیر،و پنیر پارمزان رت در ظرفی باهم مخلوط نمایید.
۲_ سپس در ظرف دیگری،جداگانه،آرد سوخاری را بریزید
۳_ تکه های مرغ را ابتدا آب پز کرده و به مخلوط سس پنیر و‌پودر آغشته کرده و سپس در ظرفی که حاوی آرد سورخاری میباشد کاملا بغلتانید.
۴_ در ماهیتابه ای از جنس نسوز،سینه های مرغ را سرخ کنید.
برای سرو کردن،شما به سس مخصوصی نیاز دارید که در ادامه مواد لازم‌و‌طرز پخت آن را آورده ایم.

طرز تهیه جوجه کباب ایتالیایی در آموزشگاه آشپزی

موادلازم براي تهيه سس مخصوص جوجه کباب ایتالیایی

 • هويج ريز‌شده  دو عدد
 • فلفل دلمه‌اي ريز‌شده  يك عدد
 • كرفس ريزشده  پنج شاخه كوچك
 • عصاره مرغ  يك عدد
 • رب گوجه‌فرنگي يك قاشق غذاخوري
 • ترخان ساطوريی شده  يك قاشق غذاخوري
 • سي دو حبه
 • پياز يك عدد
 • روغن يا كره به ميزان لازم
   

طرز تهيه سس مخصوص جوجه کباب ایتالیایی

 ابتدا پياز را تفت دهيد بعد سير خردشده هويج، كرفس و فلفل دلمه‌اي را به آن افزوده كمي تفت دهيد و يك قاشق رب گوجه‌فرنگي اضافه نموده و سرخ كنيد. عصاره مرغ را در كمي آب حل نموده و به مواد اضافه كنيد تا بپزد. در آخر كمي ترخان افزوده و حرارت را خاموش کنید. اکنون سس مخصوص شما نیز آماده است.

طرز تهیه جوجه کباب یونانی

جوجه کباب یونانی یکی از انواع جوجه کباب بوده که در تمام جهان معروف می باشد. با توجه به طرز تهیه جوجه کباب یونانی و شیوه مزه دار کردن آن، بسیاری از افراد عاشق این غذای لذیذ می باشند. سبزیجات و گوشت مرغ تازه از مهم ترین مواد تشکیل دهنده در طرز تهیه جوجه کباب یونانی به حساب می آیند.
در طرز تهیه هر نوع جوجه کباب یونانی از شیوه های مخصوصی برای مزه دار کردن مرغ استفاده می شود. از تابه و هم چنین فر و یا منقل ذغال می توانید برای درست کردن جوجه کباب یونانی استفاده نمایید. استفاده از ادویه ها و روغن زیتون در طرز تهیه جوجه کباب یونانی توانسته ارزش غذایی این غذای خوشمزه را چندین برابر نماید.

طرز تهیه جوجه کباب یونانی

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب یونانی

 • روغن زیتون؛  ۱ق. غ
 • پودر جعفری؛  ۱ق. م
 • پودر آویشن ؛ ۱ق. غ
 • پودر اورگانو؛ یک‌چهارم ق. غ
 • سینه مرغ؛ ۴۰۰گرم
 • سیر ؛ ۱حبه
 • پیاز ؛ ۱ عدد
 • گوجه فرنگی ؛۴عدد متوسط
 • فلفل دلمه ای ؛۱ عدد
   

دستور پخت و ‌مراحل تهیه جوجه کباب یونانی

۱_ سینه ی مرغ را به تکه های متناسبت خرد کرده و در ظرفی قرار میدهیم.
۲_ برای طعم دار کردن سینه ی مرغ در این نوع جوجه کباب سیر رنده شده را به همراه آویشن ،پودرجعفری، و پودراورگانو به سینه های مرغ اضافه میکنیم.
۳_ در مرحله ی بعد‌نوبت اضافه کردن روغم زیتون،آب لیمو، و‌نمک و فلفل سیاه است.
۴_ اکنون سینه های مرغ که خوب آغشته به مواد شده است را در ظرفی درپوشیده و‌یا سلفون کشیده به مدت زمانی برابر با حداقل ۱ ساعت درون یخچال قرار میدهیم.
۵_ پس از مدت زمان طی شده،جوجه هارا به سیخ کشیده،گوجه هارا نیز به سیخ میکشیم و در بین تکه های مرغ،برش هایی از فلفل دلمه ای را قرار میدهیم.
۶_ اکنون در تابه ای که آغشته به روغن شده است و کمی نیز داغ شده است،سیخ ها را قرار دهید و مرتبا اینور انور کنید تا تمامی قسمت ها پخته شوند.
 

طرز تهیه جوجه کباب با طعم سبزیجات

با استفاده از انواع سبزیجات مانند ترخون، پیازچه، جعفری و نعنا می توانید تغییری در طعم جوجه کباب ایجاد نمایید. در طرز تهیه جوجه کباب هم چنین به سلیقه خود می توانید از سبزیجات معطر برای مزه دادن به جوجه کباب استفاده کنید.
طرز تهیه جوجه کباب با طعم سبزیجات متفاوت با دیگر غذا ها نیست و تنها عطر سبزیجاتی که به آن افزوده میشود آنرا متمایز میکند.

طرز تهیه جوجه کباب با سبزیجات

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب با طعم سبزیجات

 • گوشت سینه مرغ: یک کیلوگرم
 • پیازچه: یک دسته کوچک
 • ترخون: یک دسته کوچک
 • جعفری: یک دسته کوچک
 • نعنا: یک دسته کوچک
 • سس مایونز: یک پیمانه
 • باتر‌میلک یا دوغ: یک‌سوم پیمانه
 • فلفل قرمز: یک قاشق غذاخوری
 • سیر: دو حبه
 • گیاه کبر: نصف پیمانه
   

دستور پخت جوجه کباب با طعم سبزیجات

برای تهیه این غذای خوشمزه، باید از شب قبل دست به کار شوید.

۱_ سیخ‌های چوبی را برای یک شب در آب بخیسانید تا هنگام طبخ، جوجه به سیخ نچسبد.
۲_   تهیه سس مخصوص سبزیجات
۳_ حالا تکه‌های سینه مرغ را که از قبل خرد کرده‌اید به سس کاملا آغشته کنید و اجازه دهید برای یک شب درون سس استراحت کنند.
۴_ جوجه‌ها را به سیخ کشیده و در تابه دو طرفه، به مرحله ی پخت برسانید.

طرز تهیه سس مخصوص سبزیجات

۱_ ابتدا سبزیجات را خرد کنید.
۲_ پیازچه، جعفری، نعنا و ترخون را ساتوری کنید.
۳_ سس مایونز را در دستگاه میکسر ریخته،حالا باترمیلک را نیز به آن اضافه کنید.
در توضیح باتر میلک لازم است گفته شود  که بعد از گرفتن کره از شیر، مایع ترش‌مزه‌ای باقی می‌ماند که به آن باترمیلک (Buttermilk) می‌گویند.
در این دستور می‌توانید به جای باترمیلک، اندکی دوغ‌ ترش اضافه کنید. فلفل قرمز را در این مرحله اضافه کرده و سبزیجات ساتوری را به همراه گیاه کبر در میکسر بریزید.
۴_ در آخرین مرحله، نمک را اضافه کرده و همه مواد را باهم مخلوط کنید. سس مخصوص جوجه کباب با طعم‌سبزیجات شما آماده است.

طرز تهیه جوجه کباب ژاپنی

جوجه کباب ژاپنی از خوشمزه ترین کباب های شرق آسیا محسوب می شود. این جوجه کباب دارای طعم و مزه بی نظیری می باشد و طرفداران زیادی در آسیا به ویژه در ژاپن دارد. در طرز تهیه جوجه کباب ژاپنی از ادویه هایی مانند آویشن و هم چنین سس سویا استفاده می شود.

مواد لازم برای طرز تهیه ی جوجه کباب ژاپنی (مخصوص دو‌نفر)

•    ران مرغ؛ ۶۰۰گرم
•    سس سویا؛ نصف پیمانه
•    سرکه سفید؛ ۱ق. غ
•    پودر شکر؛ ۲۵ گرم
•    فلفل دلمه ای؛ ۱عدد
•    زنجبیل تازه رنده شده؛۱ق. م
•    قارچ؛ ۵۰گرم
•    پیاز ؛۱ عدد متوسط
•    نمک فلفل آویشن به میزان لازم
 

نکات دستور تهیه جوجه کباب ژاپنی

قبل از اینکه دستور تهیه ی آن را بخوانید،لازم است دو‌نکته را بدانید!
۱_سرکه برنج یکی از طعم دهنده‌های اصلی در غذا‌های آسیایی بوده که طعم و مزه خاصی به غذا می‌دهد و می‌توانید آن را از فروشگاه‌های مواد غذایی تهیه کنید. در صورتی که نتوانستید به سرکه برنج‌دسترسی پیدا کنید ، می‌توان
به جای آن از سرکه سفید استفاده کرد.
۲_همانطور که ملاحظه کردید، چاشنی اصلی کباب ژاپنی "سس سویا "میباشد،و طعم خاص این کباب نیز ناشی از همین چاشنی است.
جوجه کباب ژاپنی را می‌توان مانند انواع دیگر مدل های جوجه کباب،به راحتی در منزل آماده کرده و همراه با نان یا برنج سرو کنید.
 استفاده از سبزی خوردن تازه و سبزیجات کبابی مانند گوجه فرنگی و فلفل در کنار این کباب، تکمیل کننده طعم آن بوده و می‌توانید آن را به عنوان غذایی کامل در وعده نهار یا شام مورد استفاده قرار دهید.

دستور پخت جوجه کباب ژاپنی

۱_ در ابتدا شما باید سرکه ی برنج،سرکه سفید،پودر شکر،سس سویا و‌زنجبیل را در ظرفی مخلوط کرده و‌آنقدر هم‌ بزنید تا شکر کاملا حل شود. نمک و فلفل را نیز درین جا به آن اضافه کنید.
۲_تکه های ران مرغ را در اندازه های متوسط۳سانتی متری برش زده و با نیمی از مواد آماده شده در مرحله قبل،کاملا مخلوط نمایید.
۳_ سپس در ظرفی که روی آن را با سلفون پوشش میدهید قرار داده و‌ به مدت ۳الی۵ ساعت درون یخچال بگذارید.
۴_ بعد از گذشت زمان استراحت مرغ ها،آنهارا به سیخ بکشید.
در این مرحله لا ب لای تکه های جوجه کباب،تکه هایی از پیاز و‌فلفل دلمه ای و قارچ‌را نیز به سیخ بکشید.
۵_ فر را گرم کنید در دمایی به میزان ۲۰۰ درجه سانتی گراد.
۶_ اکنون سیخ هارا درون فر به مدت ۱۵ دقیقه کباب کنید(میتوان از گریل فر استفاده نمود)
در حین پخت سیخ هارا بچرخانید تا حرارت به تمامی نقاط آن یکسان وارد شود. و‌کاملا مغز پخت شوند.
۷_ پس از آن نیم دیگر سس و‌موادی که در مرحله ی شماره ۱ آماده کردید را درون ظرفی،روی حرارت ملایم اجاق گاز تفت دهید تا به جوش بیاید تا حدی که غلیظ بشود.
۸_ اکنون که از مغز پخت شدن جوجه کباب های درون فر اطمنیان یافتید،آنهارا خارج‌کرده،در ظرفی بچینید برای سرو کردن و‌در اینجا سس های پخته شده را بر روی آن بریزید و‌نوش جان کنید.

طرز تهیه جوجه کباب عربی

جوجه کباب عربی را می توان یکی از خوشمزه ترین انواع جوجه کباب دانست. به راحتی می توانید با توجه به طرز تهیه جوجه کباب عربی، در منزل اقدام به درست کردن این غذای لذیذ برای خانواده خود نمایید. یادگیری طرز تهیه جوجه کباب های مختلف، کاربرد های فراوانی دارد. به طور مثال می توانید از این غذاهای خوشمزه در سفره های خود برای مهمانان سرو نمایید. در سایت آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو در راستای خدمت رسانی به هموطنان آموزش های زیادی برای طرز تهیه جوجه کباب فراهم گردیده است که می توانید از آن ها بهره ببرید.

مواد لازم برای تهیه ی جوجه کباب عربی

 • ماست : یک لیوان
 • سینه مرغ متوسط : یک عدد
 • سس مایونز : ۲ق. غ
 • پیاز کوچک رنده شده : یک عدد
 • آبلیمو : ۳.ق. غ
 • فلفل دلمه ای : یک عدد
 • نمک : به مقدار لازم
 • فلفل سیاه : به مقدار لازم
 • فلفل قرمز : به مقدار لازم
 • پودر زیره سیاه :۱ ق. م
   

دستور پخت جوجه کباب عربی

در مرحله ی اولیه باید گوشت  و استخوان سینه مرغ را با دقت جدا کرده وسپس تا جای ممکن به شکل مکعبی و تمیز و یک دست برش بزنید.  اندازه تکه‎ها  از جوجه کباب های ایرانی کوچیکتر است،  تکه های گوشت در جوجه کباب عربی حدود اندازه یک گردو است.
حال که گوشت مرغ به صورت مطلوب برش دادید، ماست و سس مایونز و روغن زیتون و پیاز رنده شده و ادویه ها و فلفل خرد شده و ... را با یکدیگر مخلوط کنید. در این مرحله بهتر است که ابتدا  آبلیمو و ادویه ها را با هم مخلوط وسپس باقی مواد را به آبلیمو و ادویه ها اضافه کنید.
حال که مواد کاملا با یکدیگر مخلوط شدند، مواد را درون ظرفی قرار دهید و بر روی ظرف، سلفون بکشید  و به مدت ۴ الی ۶ ساعت درون یخچال قرار بگذارید.
بعد از آن که مواد جوجه کباب عربی در یخچال استراحت کرد و خوب طعم دار شد، وقت پخت آن است حال میتوان هم در ماهی تابه جوجه کباب عربی را آماده کرد و هم میتوان با به سیخ کشیدن تکه ها، بر روی زغال جوجه کباب را آماده کرد.

 چند نکته مهم در طرز تهیه جوجه عربی

 • جوجه‌کباب هارا در تابه مدام زیر رو‌نکنید
 • هر طرف آن یک بار فرصت دارد تا سرخ شود، مدام ازین روبه آن روبر نگردانید.
 • پس از پخت سری اول، روغن تیره میشود،تابه راشسته،و‌روغن تازه و‌جدید درون آن بریزید. (انجام اینکار برای سفید ماندن و‌حفظ اصالت رنگ‌وطعم این‌نوع جوجه کباب ضروری است)
 • شعله باید خیلی کم باشد،زیرا این‌نوع جوجه سریع پَز بوده چون ماست اضافه شده به آن،بافت ان را نرم‌میکند.
 • برای تزیین  جوجه کباب عربی از جعفری،هویج‌آب پز،و‌گوجه‌گیلاسی،زیتون و....  میتوان استفاده کرد.
 • اگر تمایل دارید جوجه کباب را سرخ کنید نباید به روغن آن زعفران یا زردچوبه بیفزایید!
 • اصولا رنگ این نوع جوجه کباب (جوجه کباب عربی) باید سفید باشد. به همین خاطر زردچوبه و زعفرون و ...کلا نمیریزیم .
 • در مورد ادویه ها هم میتوانید بنابر ذائقه خود، هر چه میپسندید را به آن اضافه کنید! 
   

نکات کلیدی در طرز تهیه جوجه کباب

همواره در طرز تهیه هر نوع جوجه کباب لازم است که نکاتی را مورد توجه قرار دهید. چرا که مزه دار کردن جوجه کباب بر خلاف تصور عموم، فوت و فن خاص خود را دارد. برای یادگیری کامل طرز تهیه انواع جوجه کباب می توانید به سایت آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو مراجعه نمایید و از خدمات بی نظیر آن ها بهره مند شوید. تهیه مرغ تازه از مهم ترین نکات در طرز تهیه انواع جوجه کباب به حساب می آید. چرا که مرغ تازه تاثیر بسزایی در مزه و طعم جوجه کباب خواهد داشت. در طرز تهیه جوجه کباب دقت داشته باشید که برای مزه دار کردن جوجه کباب همواره به زمان نیاز خواهید داشت و در زمان کوتاه مزه دار کردن جوجه کباب به خوبی اتفاق نخواهد افتاد. پس با حوصله و دقت در طرز تهیه جوجه کباب به مزه دار کردن آن بپردازید.

نقش آموزشگاه ها در معرفی انواع جوجه کباب

در سال های نه چندان دور به علت کم بودن راه های ارتباطی بین کشورها و قومیت های مختلف، دسترسی به طرز تهیه غذاهای مختلف و جدید مثل طرز تهیه جوجه کباب های گوناگون دشوار بود. اما رفته رفته با گسترش راه های ارتباطی طرز تهیه جوجه کباب و دیگر غذاها بین کشورها و شهرهای دور و نزدیک منتقل شد. زمان گذشت و راه های ارتباطی از طریق اینترنت و فضای مجازی گسترش بیشتری یافت. حتی یادگیری طرز تهیه جوجه کباب هم فقط اغلب به صورت حضوری امکان داشت. اما امروزه دیگر یادگیری طرز تهیه جوجه کباب و هر نوع غذای محلی و جدید خیلی راحت تر شده است. حتی آموزشگاه های آشپزی همچون آموزشگاه آشپزی آشپزشو قنادشو هم به صورت آنلاین و از طریق وب سایت معتبر خود اقدام به ارائه ی توضیحات جامع و کاملی راجع به انواع غذاها و شیرینی ها نموده است.

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران