آشنایی با انواع نوشیدنی گرم

۴
دی ۱۳۹۸ /
نویسنده سرآشپز فرنود

استفاده از انواع نوشیدنی ها از جمله نوشیدنی  گرم و سرد، فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارند. آب که مهم ترین نوشیدنی می باشد، حداقل هشت لیوان به صورت روزانه باید به بدن برسد. کمبود آب ضررهای جبران ناپذیری به سلامتی انسان وارد می کند. به دلیل آنکه دو سوم بدن انسان از آب تشکیل شده است، اهمیت استفاده از آب برای سلامتی بدن را افزایش داده است.  نوشیدنی های گرم بهترین ها برای دورهمی های دوستانه و یا خانوادگی می باشند. خیلی ها دوست دارند که در جمعی بنشیند و ساعت ‌ها گپ بزنند و همراه با آن از نوشیدنی های گرم مانند چای و قهوه بنوشند

برای آموزش طرز تهیه انواع نوشیدنی های گرم شما میتوانید از کلاس های آنلاین و یا دوره های حضوری آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" استفاده کنید و از مطالب مفید و متنوع در مورد طرز تهیه انواع نوشیدنی و خوراکی ها بهرمند شوید.

فهرست

 

اهمیت استفاده از نوشیدنی ها

استفاده از انواع نوشیدنی ها از جمله نوشیدنی  گرم و سرد، فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارند. آب که مهم ترین نوشیدنی می باشد، حداقل هشت لیوان به صورت روزانه باید به بدن برسد. کمبود آب ضررهای جبران ناپذیری به سلامتی انسان وارد می کند. به دلیل آنکه دو سوم بدن انسان از آب تشکیل شده است، اهمیت استفاده از آب برای سلامتی بدن را افزایش داده است. کمبود آب می تواند مشکلات کلیوی را ایجاد و تشدید نماید. کمبود آب در بدن از دلایل اساسی تشکیل سنگ کلیه در کلیه ها می باشد.

انواع نوشیدنی  گرم مثل چای، قهوه، نسکافه و هات چاکلت هم فواید زیادی دارند. چای سیاه که پرطرفدار ترین نوشیدنی  گرم می باشد، می تواند انتخاب مناسبی در فصل زمستان باشد و تا حد زیادی سبب گرم شدن فرد شود.

با انواع نوشیدنی های گرم در کافه ها آشنا شوید

از لذت بخش ترین خوردنی های دنیا، نوشیدنی های گرم است. فرقی نمی ‌کند، این نوشیدنی های گرم می‌ تواند یک فنجان چای ساده باشد و یا یک قهوه ترک اصیل و شاید هم یک دمنوش عجیب و غریب. به هر حال وقتی خسته از کار روزانه هستید و یا در یک صبح با نشاط از خواب بر می خیزید و یا در یک بعد از ظهر سرد زمستانی به سر می برید، هیچ چیز نمی ‌تواند به اندازه یکی از نوشیدنی های گرم، حس و حال شما را سرحال بیاورد. نوشیدنی های گرم بهترین ها برای دورهمی های دوستانه و یا خانوادگی می باشند. خیلی ها دوست دارند که در جمعی بنشیند و ساعت ‌ها گپ بزنند و همراه با آن از نوشیدنی های گرم مانند چای و قهوه بنوشند. البته اگر بخواهید در تهیه ی نوشیدنی های گرم حرفه ای باشید، بهتر است این مهم را از مسیر آموزش آشپزی به انجام رسانید. نوشیدنی های گرم در آموزش آشپزی نقش پر رنگی دارند.

چای متداول ترین نوشیدنی های گرم در ایران است. این جایگاه آنچنان است که خیلی از ما هنوز به دیگر انواع نوشیدنی های گرم با نگاهی مشکوک می ‌پردازیم؛ ولی چای را هرگز در بین نوشیدنی های گرم از سر نمی اندازیم. البته خود چایی هم در فضای فرهنگی ایران خیلی شناخته شده نیست؛ ما اصولاً چای را در سبک ‌های گوناگون آن نمی شناسیم و فقط یک مدل سبک دم کردن از آن را می دانیم.
یقیناً قهوه محبوبترین در نوشیدنی های گرم جهان است. نوشیدنی ای که برای خیلی از ایرانی ها در فضای گنگ مانده است. خوشبختانه این فضا برای خیلی ها رنگ و بوی آشناتری پیدا کرده است. قهوه، آرام و مطمئن راه خودش را در سلایق ایرانی ها باز می کند. حالا خیلی ‌ها قهوه می خورند؛ اما باز هم چندان نگرش قویی در سبک ‌های گوناگون این نوشیدنی جهانی ندارند. شاید با یک آموزش آشپزی کامل در زمینه ی تهیه ی نوشیدنی های گرم بتوان فرهنگ استفاده از قهوه را نهادینه تر نمود. با ما همراه باشید تا بیشتر از فضای نوشیدنی های گرم آگاه شوید.

چای و انواع آن، خانواده ای بزرگ در نوشیدنی های گرم

آنچه ما به طور عمده از چای مصرف می کنیم، یک نوع بسیار متداول از این نوشیدنی های گرم می باشد که با عنوان چای سیاه شناخته می ‌شود. چای از برگ گیاهی با همین نام برداشت می ‌شود. البته گیاه چای خانواده وسیعی دارد و هر کدام مستعد گونه ‌ای خاص از این نوشیدنی می باشند؛ اما نوع متداول آن که در همین شمال کشور خودمان نیز به وفور یافت می ‌شود، پایه انواع چای می باشد. از انواع چای می توان به چای سیاه، چای سبز، چای زرد و چای سفید و... اشاره کرد.

چایی - تهیه شد در آموزشگاه آشپزی

چای سیاه یک نوع از چای است که کاملاً اکسید شده است. در هنگام دم کردن، رنگ آن به قهوه ای و یا قرمز تیره خواهد زد و از کافئین خوبی برخوردار است. چای سبز همان طور که از نام آن انتظار داریم، در هنگام دم کردن، رنگ سبزی به خود می گیرد، کافئین ملایمی دارد و به نوعی نشاط آور است و خواب را نمی پراند. چای سبز در این سال ‌های اخیر در محافل ایرانی جایگاه مناسبی پیدا کرده است؛ اما در شرق آسیا یکی از محبوبترین نوشیدنی های گرم می باشد. چای زرد یک چای کاملا ناشناخته در محافل ایرانی هاست. یک چای گران قیمت که در مراحل فرآوری آن از بخار دادن چای در فرآیند اکسید سازی استفاده می شود. چای زرد مراحل اکسید سازی بسیار طولانی ای دارد. از این رو است که قیمت قابل توجهی را معطوف خود ساخته است.
و اما چای سفید که در آن برگ های تازه ی چای را در زیر نور خورشید، بدون فرایند اکسید سازی خشک می کنند. چای سفید از جمله چای های محبوب در کشور چین می‌ باشد.

قهوه و انواع آن را چقدر می شناسید؟

یقیناً قهوه محبوب ترین نوشیدنی های گرم در جهان است. البته میزان مصرف این نوشیدنی در کشور های غربی به مراتب بیشتر از دنیای شرق می باشد. مراکز عمده کشت آن نیز در آمریکای لاتین قرار دارد. همین مسئله ها است که خیلی ‌ها قهوه را از آن غربی ها می دانند؛ اما شاید بد نباشد که بدانید قهوه خواستگاهی آفریقایی و به طور کلی تاریخی ریشه دار در جهان اسلام دارد.
قهوه برای اولین بار در کشور اتیوپی کشت می شده و توسط تجار اسلامی راهی سرزمین های آسیایی، آفریقایی بوده است. از این رو می ‌توان محبوبیت قهوه را در تاریخ هزار ساله اعراب جستجو کرد. جنگ های قرون وسطی، اگر چه خرابی های بسیاری برای اروپایی ‌ها داشت؛ اما قهوه را برای آنها به ارمغان آورد تا آنها خیلی بهتر از دنیای اسلام متوجه این گوهر آفریقا نشین باشند.

قهوه محبوب ترین نوشیدنی گرم

می گویند مصرف سرانه قهوه در کشور های گوناگون، رابطه مستقیم با سطح زندگی آن کشور ها دارد. اصولاً هر کشوری که توانسته سطح زندگی بالاتری ایجاد کند، مصرف قهوه به مراتب بالاتری دارد. و اما انواع قهوه کدامند؟

قهوه ترک

برای داشتن قهوه باید دانه های این گیاه را آسیاب کنید و قهوه ترک از هر نوع دیگری بیشتر آسیاب می‌ شود. آنچنان که با عنوان آرد قهوه از آن یاد می ‌شود. قهوه ترک از محبوب ترین قهوه ها می باشد که در زمان فرآوری قهوه، دانه های قهوه در حد متوسط تفت داده می شوند، بسیار نرم آسیاب می شوند و در قهوه جوش های معمولی بر روی شعله گاز آماده می ‌شوند.

قهوه ترک در آمورشگاه آشپزی

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه از جمله محبوب ترین انواع قهوه ها در کافه ها می باشد که اندکی زبر آسیاب می شود و عموما توسط دستگاه های قهوه ساز تهیه خواهد شد. در قهوه فرانسه، تفاله قهوه در مخزن دستگاه می ماند و فقط عصاره قهوه است که راهی فنجان ها خواهد شد. قهوه فرانسه از طعم ملایمی برخوردار است، کافئین خوبی دارد؛ اما به قدرت قهوه ترک نمی باشد. علت نامگذاری آن در سبک روشی است که تداعی کننده سلیقه فرانسوی ‌ها در قهوه می باشد.

قهوه فرانسه

قهوه اسپرسو

متداول‌ ترین نوع قهوه در نوشیدنی های گرم که طرفداران بسیار زیادی دارد، قهوه اسپرسو است. قهوه ای با کافئین بالا، اندکی زبر که در دستگاه های مخصوص اسپرسو ساز تهیه خواهد شد. در هنگام سرو قهوه اسپرسو، کف نازک و روشنی سطح آن را می پوشاند. اسپرسو یک سبک اصلی در انواع نوشیدنی های گرم بر پایه قهوه می باشد. از اسپرسو می توان دیگر نوشیدنی ها مانند موکا، کاپوچینو و... را تهیه نمود. در آموزش آشپزی با هدف آموزش انواع قهوه، تهیه ی اسپرسو یکی از مهمترین ها می باشد. چرا که فراگیری درست اسپرسو در آموزشگاه آشپزی، فراگیری طیف گسترده ای از انواع نوشیدنی های گرم می باشد

قهوه اسپرسو - آموزشگاه آشپزی

کاپوچینو

از نوشیدنی های گرم و اصیل ایتالیایی کاپوچینو است. این نوشیدنی محبوب از مشتقات اسپرسو محسوب می‌ شود. کاپوچینو در اصل همان اسپرسو به همراه شیر داغ بسیار زیاد است. نسبت شیر به قهوه در ساخت کاپوچینو نصف به نصف در نظر گرفته می ‌شود. البته شیرینی کاپوچینو یک امر سلیقه ‌ای است و می ‌تواند با توجه به انتخاب شما در نظر گرفته شود.

کاپوچینو

قهوه لاته

از دیگر مشتقات بسیار معروف و محبوب بر پایه اسپرسو می توان به قهوه لاته اشاره کرد. در لاته یک سوم قهوه اسپرسو با دو سوم شیر داغ همراه می ‌شود. این سبک از قهوه را آمریکایی ‌ها ابداع کرده ‌اند و هدف از آن کاهش اثر تلخی قهوه بدون استفاده زیاد از شکر می باشد. لاته برای کسانیکه با تلخی قهوه کنار نمی آیند، مناسب است.

آموزشگاه آشپزی - قهوه لاته

موکا

در خانواده نوشیدنی های داغ بر پایه اسپرسو از خود اسپرسو تا کاپوچینو و لاته هر بار مقدار شیر افزایش پیدا می ‌کرد؛ اما موکا پای شکلات داغ را به میان خواهد کشید. موکا ترکیبی از قهوه اسپرسو به همراه هات چاکلت و البته شیر بسیار است که در جمع نوشیدنی های گرم بسیار مورد پسند واقع شده است.

طرز تهیه موکا در آموزشگاه آشپزی

فواید نوشیدن قهوه

یک نوشیدنی  گرم به نام قهوه که امروزه طرفداران زیادی در میان تمام اقشار جامعه دارد، در انواع مختلفی وجود دارد. خیلی از افراد فقط با خاصیت ضد خستگی و خواب آلودگی آن آشنا هستند اما فواید قهوه به اینجا ختم نمی شود و بسیار گسترده تر هستند. قهوه می تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیرات فوق العاده ای بگذارد. این امر از طریق تقویت گلبول های سفید بدن انجام می شود. کافئین موجود در قهوه همچنین می تواند از مشکلات روحی روانی حاد از جمله افسردگی جلوگیری کند. طبق تحقیقات انجام شده در افرادی که استفاده ی معقولی از قهوه دارند، مشاهده شده است که زندگی شادتری دارند و نشاط زیادی را تجربه می کنند. همچنین این نوشیدنی  گرم به دلایل افزایش تمرکز افراد می تواند یادگیری و حافظه را تقویت نماید. جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی هم جزو خواص و فواید استفاده مناسب از قهوه می باشد. شاید تعجب کنید اما قهوه جزو انواع نوشیدنی گرم می باشد که بر افزایش عمر افرادی که از قهوه های خوب استفاده می کنند، موثر است.

منظور از قهوه ی خوب این است که این نوشیدنی گرم به نحو احسنت و با دقت تهیه شده باشد؛ دانه های قهوه اگر در طرز تهیه نوشیدنی گرم قهوه، خام یا سوخته باشند، نه تنها این فواید را برای بدن انسان نخواهند داشت، بلکه  نوشیدن آن مضرات زیادی هم به همراه خواهد داشت.

فواید نوشیدن نسکافه

نسکافه هم از جمله انواع نوشیدنی  گرم پرطرفدار می باشد که در کافه ها، رستوران ها و حتی به طور شخصی در منازل تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت نسکافه جزو انواع قهوه می باشد و پس از انجام اصلاحات و تغییراتی بر روی قهوه، این نوشیدنی گرم بسیار خوش طعم تهیه می شود. پس تمام فواید و خواصی که برای قهوه ذکر کردیم، برای نسکافه هم وجود دارد. البته همانند قهوه باید در نوشیدن این نوع نوشیدنی  گرم هم تعادل برقرار شود. برای مثال اگر در روز بیش از چهار فنجان از این دو نوع نوشیدنی  گرم استفاده شود، ممکن است سبب بالا رفتن فشار خون شود. همچنین استفاده ی بیش از حد از این دو نوع نوشیدنی  گرم پرطرفدار  می تواند بر افزایش کلسترول و چربی خون افراد هم تاثیرات زیادی بگذارد.

انواع نوشیدنی  گرم پرطرفدار

استفاده از نوشیدنی  گرم تقریبا در تمام فصول سال مناسب می باشد و افراد علاقه زیادی به نوشیدن نوشیدنی گرم دارند.

چای سیاه: از پرطرفدار ترین نوع نوشیدنی  گرم می باشد که به دلیل داشتن کافئین می تواند خستگی فرد را از بین ببرد. و نیز سبب نشاط و مانع از خواب آلودگی شود. البته استفاده ی بیش از حد آن هم توصیه نمی شود و امکان دارد سبب بیماری های قلبی عروقی و مشکلات کلیوی شود.
چای سبز: این نوشیدنی  گرم نسبت به چای سیاه، طرفداران کمی در میان مردم عادی کشور ایران دارد اما جالب است بدانید که فواید درمانی و جسمانی چای سبز خیلی بیشتر از چای سیاه است. در حقیقت چای سبز فواید بیشتری از برگ سبز چای را حفظ کرده و با دارا بودن میزان قابل توجهی آنتی اکسیدان، می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها نقش بسیار مفیدی ایفا نماید. معمولا افرادی که قصد کم کردن وزن خود را دارند، از چای سبز در رژیم غذایی خود استفاده می کنند. برای بهره مندی از تاثیرات مثبت چای سبز بر سلامتی، لازم است برای مدتی در روز دوبار  از آن بنوشید.
چای سفید: بله تعجب نکنید چای سفید هم در دنیا وجود دارد و نوعی نوشیدنی  گرم بسیار اعیانی است. اتفاقا بهترین و مفیدترین نوع چای موجود در جهان همین چای سفید که اغلب ما ایرانی ها به دلیل نداشتن توانایی پرداخت هزینه تهیه ی آن، هیچ گاه حتی آن را ندیده ایم چه برسد به آنکه به عنوان نوشیدنی  گرم از آن استفاده کنیم.

قهوه: انواع مختلفی از این نوشیدنی  گرم در بازار وجود دارد که تشخیص آن برای اکثر افراد بسیار مشکل و دشوار می باشد. قهوه اسپرسو از معروف ترین نوع قهوه می باشد و حتی تعداد زیادی از دیگر قهوه ها، بر پایه ی قهوه اسپرسو تهیه می شوند و مورد مصرف قرار می گیرند برای مثال، قهوه آمریکانو یکی از انواع قهوه است که با تغییراتی بر قهوه اسپرسو تهیه می شود. به کار بردن پیش واژه ی "دبل" قبل از برخی قهوه ها مثل اسپرسو، به معنی قرار گرفتن دو شات از این نوع قهوه در داخل یک فنجان است. قهوه ترک از جمله قوه های پرطرفدار در میان مردمان کشور ترکیه و برخی از کشور های خاورمیانه از جمله ایران می باشد. تفاوت قهوه ی ترک با دیگر قهوه ها این است که پودر قهوه در داخل باقی می ماند و در حقیقت همان قهوه ای است که با پودر باقی مانده از آن، فال قوه می گیرند.

 یادگیری طرز تهیه نوشیدنی  گرم

برای یادگیری طرز تهیه نوشیدنی  گرم ، راه های مختلفی وجود دارد. درزمان های گذشته فقط از طریق مراجعه حضوری به آموزشگاه آشپزی های مختلف در سطح شهر و مطالعه ی کتاب های حوزه ی آشپزی می شد به نحوه ی تهیه انواع غذاها و دسر ها دست پیدا کرد. اما امروزه روش های آموزش آنلاین مانند سایت آموزشگاه آشپزی "آشپزشو قنادشو" ، در جامعه وجود دارند و امکان دسترسی به طرز تهیه نوشیدنی گرم و سرد و ویژگی های آن  را برای افراد جامعه فراهم آورده است.

 

مقالات مرتبط

0
دیدگاه
دیدگاه کاربران